полив кімнатні рослини

Полив кімнатних рослин: поради та рекомендації

15-07-2023 Katia Pastukh 248
 • Полив кімнатних рослин: поради та рекомендації

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Полив кімнатних рослин може бути складною справою, але якщо ви будете дотримуватися кількох основних правил, ваші кімнатні рослини обов’язково будуть вам вдячні.

Не всі рослини мають однакові потреби у воді, тому ви не можете зібрати їх усі разом. Ось кілька корисних порад щодо правильного поливу кімнатних рослин.

Коли і як часто потрібно поливати кімнатні рослини?

Універсального рішення щодо того, як і коли поливати кімнатні рослини, не існує. Кімнатні рослини мають різні вимоги, які також відрізняються залежно від контейнера для рослин, ґрунту, пори року, вологості, розміру рослини та температури.

Як правило, регулярний невеликий полив краще для рослин, ніж рідкісний, але надмірний полив. Ознаками явної нестачі води є те, що ґрунт розпушується від краю горщика (тобто провалюється до центру) або коли листя рослини скручуються чи мляво звисають. Натомість, коричневі плями або зміна кольору на листках у поєднанні з затхлим запахом свідчать про надмірний полив.


Полив кімнатних рослин влітку і взимку: загалом кімнатні рослини потрібно поливати частіше влітку, ніж взимку. Мало того, що влітку багато кімнатних рослин перебувають у фазі росту, у них також є більше світла та тепла, що прискорює випаровування води. Щодо того, в який час дня поливати кімнатні рослини, стабільні умови навколишнього середовища в більшості будинків дозволяють поливати рослини в будь-який час доби.

Поливайте кімнатні рослини за потреби

Звичайно, потреба рослини у воді є головним фактором, який визначає кількість поливу. Наступні категорії служать орієнтиром щодо того, скільки води потрібно різним видам рослин:

Рослини з низькою потребою у воді

Кактуси та сукуленти (тобто рослини з товстим і м’ясистим листям), цитрусові, деякі трави та рослини з тропічних, субтропічних і посушливих регіонів зазвичай мають низьку потребу у воді.

Для таких рослин ґрунт не завжди повинен бути рівномірно вологим. Рекомендується навіть дати субстрату трохи просохнути між поливами, щоб зберегти рослини здоровими.

Сукуленти та кактуси добре почуваються з невеликою кількістю води

Рослини з помірними потребами у воді

Сюди відносяться рослини такі як потос (Epipremnum) і сингоніум (Syngonium), тобто рослини з великою кількістю тонких листків. Вони часто зустрічаються в тропіках і субтропіках, де зазвичай ростуть в тіні більших рослин.

Регулярно поливайте ці рослини, але не залишайте їх постійно мокрими або навіть вологими. Тільки тримайте кореневу кульку рівномірно вологою. Інші рослини з помірними потребами у воді включають монстеру (Monstera adansonii), плакучу фігу (Ficus benjamini) і клузія (Clusia).

Рослини з великими тонкими листям потребують регулярного поливу

Рослини з підвищеною потребою у воді

Хижі рослини та болотні рослини, такі як венерина мухоловка (Dionaea muscipula) і папірус (Cyperus papyrus), відповідно, є рідними для дуже вологих або вологих регіонів. Їх потрібно часто поливати або навіть відстоювати у воді. Алоказія індійська (Alocasia macrorrhyzos), калатеї (Calathea), аглаонема (Aglaonema), алоказії, спатіфілум (Spathiphyllum) і авокадо (Persea americana) також мають високу потребу у воді.

Хижі рослини мають велику потребу у воді, але не переносять вапно

Найпоширеніший спосіб перевірки ґрунту – тест пальцем, тобто вставлення пальця в верхні кілька сантиметрів, щоб перевірити сухість. Для вологолюбних рослин з високими потребами у воді ніколи не допускайте висихання субстрату та завжди тримайте його вологим. Якщо поверхня ґрунту суха, негайно полийте. Для рослин з помірними потребами у воді дайте верхній частині ґрунту трохи підсохнути між поливами. Для деяких рослин з низькою потребою у воді коренева "грудка" може повністю засохнути.

Порада: рослинам з великою потребою у воді буде корисно шар мульчі поверх ґрунту, мульча зменшує випаровування води з субстрату.

Що робити, якщо ви перезволожили кімнатну рослину?

Перезволоження кімнатної рослини – одна з найпоширеніших помилок. Незалежно від того, чи намагаєтеся допомогти хворобливій на вигляд рослині чи заохотити її рости швидше, надмірний полив рослини протягом певного періоду може швидко призвести до заболочування та загнивання коренів. Якщо ґрунт вологий і має затхлий запах, швидше за все, у рослини коренева гниль. У цьому випадку припиніть полив (принаймні на якийсь час) і ще раз перевірте потребу рослини у воді. Бажано також замінити грунт і покласти на дно горщика шар дренажу, щоб надалі вода краще стікала.

Порада експерта: деякі рослини не можна поливати в певний час, а саме в період спокою. Цитрусові, наприклад, потребують фази спокою, щоб викликати цвітіння. У різдвяного кактуса (Schlumbergera x buckleyi), троянди пустелі (Adenium) і амарилісової лілії (Hippeastrum) також є фази спокою, під час яких їх не слід поливати або поливати помірно.


Яка вода підходить для поливу кімнатних рослин?

Більшість кімнатних рослин віддають перевагу воді з низьким вмістом вапна. Особливо підходить дощова вода, яку можна збирати в резервуар для води, якщо Ви маєте таку можливість. Інший варіант - змішати водопровідну воду з дистильованою водою, яку можна придбати в будівельному магазині. Це опріснена вода, яка розбавляє вапно у водопровідній воді. Ви можете регулювати кількість дистильованої води в суміші залежно від жорсткості води, яку можна виміряти за допомогою тестових паличок. Також може допомогти кип’ятіння або відстоювання води з-під крана.

Правильне співвідношення змішування визначається не тільки водопровідною водою, але й конкретною рослиною. Хижі рослини, наприклад, переносять лише дуже низький рівень кальцію у своїй воді.

Порада: якщо поливати вапняною водою протягом тривалого часу, на листках і ґрунті можуть з’явитися білі нальоти. У цьому випадку подумайте про розбавлення або очищення води, яку ви використовуєте для поливу.

Способи зниження рівня вапна:

 • Прокип'ятити або дати постояти
 • Змішайте водопровідну воду з дистильованою
 • Використовуйте дощову воду, оскільки вона від природи м’якша

Оскільки дистильована вода не містить мінеральних речовин, її не слід використовувати виключно для поливу. Коріння рослин потребують деяких мінеральних речовин, а саме солей, щоб мати можливість поглинати рідину. При нестачі таких мінералів слід додати добрива. Додавання добрив є важливим заходом догляду майже за всіма кімнатними рослинами під час їх вегетації. Залежно від потреб рослини додавайте добрива у воду частіше або рідше протягом вегетаційного періоду – завжди перевіряйте відповідне дозування на етикетці.

Порада експерта: концентрація сполук кальцію та магнію, а також інших металів визначає жорсткість води. При поєднанні з іншими мінералами у воді можуть утворюватися нерозчинні у воді карбонати кальцію та магнію. Після поливу вони розчиняються ґрунтовими кислотами, під час яких ці кислоти виснажуються. Це призводить до того, що концентрація кислоти в субстраті зменшується і стає більш лужним.

Однак більшості рослин потрібен слабокислий або нейтральний грунт. З цієї причини важливо поливати рослини в горщиках м’якою малокарбонатною водою.


Резюме:

 • Практично всім кімнатним рослинам потрібен слабокислий субстрат.
 • Деякі рослини потребують особливо м’якої (з низьким вмістом кальцію) води. До них відносяться болотні рослини, наприклад кувшин (Nepenthes) і росичка (Drosera), а також рослини тропічних лісів, наприклад орхідеї (Orchidaceae).
 • Кактуси і сукуленти, навпаки, віддають перевагу вапняному субстрату і жорсткій воді. Серед них такі популярні кімнатні рослини, як зміїна рослина (Sansevieria) і цикламен (Cyclamen persicum).
 • Деякі кімнатні рослини, такі як Tradescantia zebrina, труби ангела (Brugmansia), рослини-павуки (Chlorophytum comosum) і потос, стійкі до води, збагаченої вапном, якщо їх посадити у відповідний слабокислий ґрунт.

Як правильно поливати кімнатні рослини?

Відповідь на це питання залежить від виду кімнатної рослини. У більшості випадків рослини не слід поливати зверху по листю, тому що вода не завжди досягає субстрату і випаровується безпосередньо із зелені. Але й тут є винятки. Наприклад, воду наливають прямо в воронкоподібне листя бромелієвих. Крім того, багато кімнатних рослин, особливо з тропіків, віддають перевагу високій вологості, чого можна досягти, збризкуючи листя водою. Це, правда, окремий від поливу захід догляду.

 • Полив зверху. Після поливу кімнатних рослин зачекайте приблизно 15 хвилин, перш ніж видалити зайву воду з дна горщика або блюдця. Як правило, більшість рослин не переносять перезволоження.
 • Полив знизу. Ви також можете поливати кімнатні рослини знизу. Це означає, що ви наливаєте воду в блюдце, чекаєте приблизно 15-20 хвилин, а потім вилиєте залишки рідини. Таким чином, рослина і субстрат поглинають воду з блюдця за потреби. Цей спосіб поливу особливо підходить для рослин з чутливим і щільним листям, таких як солейролія (Soleirolia soleirolii). Оскільки при цьому методі поживні солі не вимиваються водою, на поверхні субстрату можуть утворюватися білі відкладення.
 • Занурення. Іншим варіантом, який підходить для особливо сухих субстратів, є занурення рослин. Помістіть рослину в горщику у відро з водою і зачекайте, поки бульбашки більше не з’являться. Потім вийміть рослину з води та дайте трохи часу, щоб зайва вода стекла, перш ніж повернути її на місце.


Системи автоматичного поливу кімнатних рослин

Автоматичний полив для кімнатних рослин стане в нагоді незалежно від того, чи йдете ви у відпустку чи просто зайняті життям. Для цього існують різні методи:

 • Пляшковий полив: кришку пляшки з водою проколюють невеликими отворами, і пляшку поміщають у ґрунт догори дном. Це дозволяє воді поступово надходити в субстрат.
 • Полив нитками: відро з водою ставлять біля рослин, які потрібно полити. Довгі шматки тканини або ниток завантажують у відро однією стороною, а іншу сторону опускають у ґрунт. Тканина або нитка транспортує воду з відра до рослин.
 • Полив у ванні: Ви також можете покласти у ванну вологі рушники і розмістити зверху рослини без кашпо. Рослини вбирають воду з мокрих рушників.

Такі системи можуть бути проблематичними, оскільки вони не можуть враховувати індивідуальні потреби рослин у воді. В основному вони не підходять для рослин з низькою потребою у воді. Дізнайтеся про інші методи поливу та корисні поради в нашій статті про полив рослин під час відпустки.

Крім регулярного поливу, кімнатні рослини також потребують регулярних підгодівлі. Ось що потрібно пам’ятати, удобрюючи кімнатні рослини.


Читайте також: