фікус догляд

Фікус ліроподібний: вирощування та догляд

23-12-2023 Katia Pastukh 1701
 • Фікус ліроподібний: вирощування та догляд

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Фікус Лірата (Ficus lyrata) — популярне кімнатне дерево з дуже великими листками у формі скрипки з густими прожилками, які ростуть вертикально на гладкому стовбурі. Фікус ліроподібний ідеально підходить як центр кімнати, якщо ви можете розмістити його в підлоговому контейнері, де рослина може вирости принаймні до 1,8 м у висоту. Більшість кімнатних екземплярів досягають приблизно 3 м у висоту. Фікус досить швидко росте, і його можна висаджувати в горщики в будь-який момент року, якщо ви, як і більшість садівників, купуєте рослину, щоб тримати вдома.

Характеристика

Загальна назва Фікус ліроподібний, фікус Лірата
Ботанічна назва Ficus lyrata
Родина Шовковицеві (Moraceae)
Тип рослини Широколистий вічнозелений
Зрілий розмір надворі до 15 м, у приміщенні до 3 м
Вплив сонця Часткова тінь
Тип ґрунту Суглинистий, середньої вологості, добре дренований
РН ґрунту 6-7
Час цвітіння Рідко цвіте за межами рідної території
Колір квітки Блідий
Рідна територія Західна тропічна Африка
Токсичність Токсичний для кішок і собак

Догляд за фікусом Лірата

Ці рослини є рідними для тропічних частин Африки, де вони процвітають у дуже теплих і вологих умовах. Це робить їх дещо складними для домашнього вирощування, де, ймовірно, будуть проблеми з копіюванням рідних умов існування. Однак це відносно міцні рослини, які можуть витримувати не ідеальне середовище протягом досить тривалого часу.


Фікус ліроподібний не є особливо вимогливою рослиною, якщо ви можете вибрати правильні умови для його вирощування.

Топ-3 правила по догляду за фікусом:

 • Повертайте до сонця. Коли ви вирощуєте фікус як кімнатну рослину, будьте готові кожні кілька днів повертати його, щоб інша частина була спрямована до джерела сонячного світла. Таким чином, він буде рости рівномірно, а не нахилятися до світла.
 • Очищайте листя від пилу вологою ганчіркою. Проводьте процедуру очищення кожні 1-2 тижні, це не тільки робить листя більш блискучим і привабливим, але також дозволяє більше сонячного світла потрапляти на листя для фотосинтезу.
 • Обрізайте будь-які пошкоджені або мертві листя. Коли такі листочки з’являться, оскільки вони більше не приносять користі рослині. І якщо ви бажаєте, ви можете обрізати верхівку основного стебла, щоб рости густіше.

Світло

Щоб рости та виглядати якнайкраще, фікусу потрібне яскраве відфільтроване світло. Прямі сонячні промені можуть викликати опіки листя, особливо після полуденного спекотного сонця. Рослини, які знаходяться в умовах дуже слабкого освітлення, не зможуть швидко рости.

Ґрунт

 • Будь-яка якісна суміш для кімнатних рослин повинна підходити для фікуса.
 • Переконайтесь, що ґрунт добре дренований.

Дізнайтеся про те як створити найкращу суміш для фікуса лірата самостійно.

Полив

Фікус ліроподібний любить помірну кількість вологи в ґрунті.

 • Якщо рослина отримує недостатньо води: її листя в’януть, стають пониклими і втрачають яскраво-зелений колір.
 • Якщо отримує забагато води: листя може покритися коричневими плямами або захворіти на кореневу гниль, яка зрештою може вбити її.

Протягом вегетаційного періоду (від весни до осені) поливайте фікус, коли верхні 2 см ґрунту стають сухим. А взимку поливайте трохи менше. 

Фікуси чутливі до високого рівня солі в ґрунті

Тому ідеально промивати ґрунт, поки вода не вийде з дна горщика, принаймні раз на місяць. Це допомагає запобігти накопиченню солей.

Експерти рекомендують дотримуватися 5 простих правил поливу фікуса лірата, для того, щоб ваша рослина була здоровою.


Температура і вологість

Фікус ліроподібний не любить різких коливань температури. Кімната з температурою від 15°C до 30°C зазвичай підходить, хоча ви повинні розташувати рослину подалі від протягів, а також вентиляційних отворів для кондиціонування повітря та опалення. Це може спричинити різкі зміни температури.

Прагніть до рівня вологості від 30% до 65%. Якщо вам потрібно збільшити вологість, щодня збризкуйте рослину чистою водою з пульверизатора. Або ви можете помістити його на піддон з галькою, наповнений водою, якщо дно горщика не торкається води. Крім того, фікусу  може бути корисно перебувати в кімнаті з зволожувачем повітря.

Добриво

Додавайте добрива протягом вегетаційного періоду разом із кормом для рослин з високим вмістом азоту, дотримуючись інструкцій на етикетці. Існують добрива, спеціально виготовлені для фікусу . Як правило, вам не доведеться підгодовувати рослину взимку.

Види Фікуса ліроподібного

Основний вид, Ficus lyrata, є найпоширенішою рослиною фікусу , яку вирощують садівники. Але є також кілька доступних сортів, зокрема:

 • Фікус Лірата Бамбіно (Ficus lyrata «Bambino»): це карликовий сорт, який досягає лише 60-90 см у висоту.
 • Фікус Лірата Компакта (Ficus lyrata «Compacta»): цей сорт може досягати до 1,5 м у висоту та має менші, більш зібрані в пучки листя, ніж основні види.
 • Фікус Лірата Варієгата (Ficus lyrata «Variegata»): це незвичайний сорт із ефектним листям, яке є сумішшю зеленого та кремового кольорів.


Обрізка

Фікусу корисно час від часу обрізати листя.

 • Зріжте будь-яке пошкоджене листя, порослі або схрещені гілки, щоб дати рослині дихати.
 • Зробіть надрізи приблизно на 2-3 см від стовбура, щоб уникнути будь-яких пошкоджень.
 • Якщо ви знімаєте мертвий коричневий лист, обережно потягніть його, перш ніж намагатися зрізати, оскільки він може відірватися сам.


Розмноження Фікуса ліроподібного

Розмножити фікус ліроподібний стебловими живцями легко, а насінням — надзвичайно важко. Робота з живцем майже безвідмовна.

 • Використовуйте пару гострих ножиць, щоб зрізати стебло довжиною від 30 до 45 см з кількома листками. Відщипніть всі листочки, крім одного.
 • Помістіть вазу з живцем у банку або вазу з чистою водою кімнатної температури та поставте в тепле місце з яскравим, але непрямим світлом.
 • Воду міняйте лише тоді, коли вона стане каламутною.
 • Через кілька тижнів на основі стебла, яке сидить у воді, з’являться маленькі білі шишки. Через пару тижнів після цього у воді з цих плям виросте коріння.
 • Коли коріння досягнуть довжини від 3 до 5 см, посадіть живець у горщик об’ємом 4 л, наповнений ґрунтом для горщиків і полийте до вологості, і продовжуйте підтримувати ґрунт вологим, але не мокрим і не перезволоженим.


Посадка та пересадка в горщики фікусу Лірата

Плануйте пересаджувати молодий фікус щорічно весною.
 • Виберіть міцний контейнер, діаметр якого приблизно на 5 см більший за існуючий.
 • Обережно від’єднайте рослину від поточного горщика, підніміть її, підтримуючи її основу, і помістіть у новий горщик.
 • Заповніть простір навколо рослини горщиковою сумішшю.

Коли рослина дозріє, вона, швидше за все, буде занадто великою для пересадки. У такому випадку видаляйте перші 5-8 см ґрунту щовесни та замінюйте його свіжим ґрунтом.

Більше того, якщо ви збираєтеся виконувати роботу на відкритому повітрі, робіть це при температурі щонайменше 10°C. Якщо температура буде холодніше, це може спричинити надмірний стрес для фікусу.


Поширені шкідники та хвороби рослин

Ці рослини не мають серйозних проблем із шкідниками чи хворобами, але вони можуть бути схильні до ураження:

 • павутинним кліщем,
 • щитівками,
 • бактеріальними або грибковими захворюваннями.

З цими проблемами ви також можете помітити пошкодження листя, наприклад плями або темні плями. як маленькі жучки на листках.

Лікуйте проблему якомога швидше за допомогою відповідного фунгіциду, пестициду чи іншого засобу. Переконайтеся, що ваша рослина має достатню циркуляцію повітря та не стоїть у надто вологих умовах, що може допомогти запобігти майбутнім проблемам.

Поширені проблеми Фікуса ліроподібного

Рослина фікусу  може бути чутливою до навколишнього середовища та графіку поливу, тому, коли щось не працює, ви можете визначити це за поведінкою його листя. На листках рослини можуть з’являтися плями або скидати листя, іноді швидко. Слідкуйте за першими ознаками пошкодження листя.

Коричневі плями на листі

Якщо на ваших зелених листках з’явилися темно-коричневі плями або побуріли краї, можливо, рослина страждає від кореневої гнилі через надто багато води. Перевірте коріння, щоб побачити, чи вони коричневі та кашоподібні. Зріжте плямисті листя і обережно зріжте кашоподібні частини коренів. Пересадіть і стежте за поливом, щоб переконатися, що рослина не перезволожена.

Коричневі плями також можуть означати, що рослина відчуває екстремальні коливання температури, перевірте, чи немає плям протягів або блоків опалення/охолодження чи вентиляційних отворів, і перемістіть рослину в стабільно тепліше місце.

Вибілені листя

Якщо ви бачите світло-коричневі або вибілені плями на верхній частині листя, можливо, рослина отримує занадто багато прямих сонячних променів. Це називається сонячним опіком листя або опіком листя. У випадку з фігою, ви можете обрізати листя гострими ножицями та перемістити рослину подалі від прямих і різких променів сонця.

Скидання листя

Коли фікус ліроподібний втрачає листя, це зазвичай свідчить про те, що рослина отримує занадто багато або недостатньо води. Крім того, рослина може піддаватися екстремальним перепадам температури, що також може призвести до скидання листя. Перемістіть рослину подалі від будь-яких систем опалення або кондиціонування повітря, вентиляційних отворів або місць, де протягають повітря. Трохи зменште полив, щоб ґрунт ніколи не був мокрим і лише злегка вологим.

Жовтіє листя

Якщо нові листя фікусу  жовтіють, це може свідчити про бактеріальну проблему. Рятувати рослину може бути вже пізно. Але спробуйте зрізати уражені листя і пересадити рослину в свіжий грунт.

Поширені питання

Чи простий у догляді фікус ліроподібний?

Скрипчастий фікус ліроподібний іноді може бути вибагливим, але він може легко процвітати за належних умов і догляду. Їм потрібні тепло, вологість, багато яскравого непрямого світла, трохи прямого світла та багато води. Незважаючи на те, що вони люблять воду, стежте за перезволоженням.

Як швидко росте фікус?

Ця кімнатна рослина може рости на 60 см на рік, досягаючи приблизно 1,8-3 м  у висоту.

Чи виросте плід на фікус ліроподібнийі?

Кімнатна кімнатна рослина фікус ліроподібний не дає плодів.

Читайте також: