Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/xfacddkt/agrolook.info/catalog/controller/product/product.php on line 574Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/xfacddkt/agrolook.info/catalog/controller/product/product.php on line 575Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/xfacddkt/agrolook.info/catalog/controller/product/product.php on line 576 Коренева гниль у рослин: симптоми і лікування

хвороби рослин

Коренева гниль у рослин: симптоми і лікування

07-08-2023 Katia Pastukh 264
 • Коренева гниль у рослин: симптоми і лікування

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

На жаль, коренева гниль часто обриває життя наших улюблених рослин. Дізнайтеся, як правильно розпізнати, запобігти та лікувати кореневу гниль.

Коренева гниль – поширене захворювання рослин. Якщо основа рослини починає виглядати м’якою та зів’ялою, це може бути однією з перших ознак кореневої гнилі. На жаль, кореневою гниллю можуть бути уражені всі рослини, починаючи від маленьких рослин на грядках і закінчуючи великими деревами. Зазвичай цією хворобою уражається коренева шийка або навіть вся коренева система, і залишається лише м’яка гнила маса.

Чому коріння рослин починають гнити і гинуть? У більшості випадків причиною ураження рослини є бактерії та грибки. Точні причини кореневої гнилі, як її розпізнати і що робити для лікування та профілактики цього захворювання буде пояснено далі.


Коренева гниль може стати кінцем для улюбленої кімнатної рослини


Коренева гниль: можливі причини

Коренева гниль, викликана грибками

Кореневі гриби є одними з найпоширеніших патогенів, які атакують і пошкоджують коріння рослин. Над землею ці види грибів призводять до в’янення і хлорозу, тобто побіління або пожовтіння листя. Більшість кореневої гнилі можна простежити до різних видів звичайного гриба Pythium або ооміцета Phytophthora, але є набагато більше грибів, які викликають гниття коренів рослини. Інші добре відомі збудники включають Rhizoctonia, Fusarium або Phoma. Однак часто важко визначити точну причину захворювання, оскільки коренева система знаходиться під землею, а надземні частини зазвичай виявляють симптоми кореневої гнилі лише на пізніх стадіях захворювання. Ось список найпоширеніших грибкових захворювань і їх симптоми:

Надземна коренева гниль призводить до хлорозу


Коренева гниль, викликана грибком Пітіум (Pythium)

 • Сходи чорніють біля основи, загнивають і відпадають
 • Коріння ростуть повільніше і з часом загнивають
 • Кору кореня знімають
 • Рослини в'януть, жовтіють і починають гнити
 • Найчастіше це захворювання викликається грибами роду Pythium

Чорна ніжка

 • Чорну ніжку викликає ґрунтовий гриб Thielaviopsis basicola, також відомий як Chalara elegans
 • Коріння буріє і сохне, а кінчики коренів залишаються білими
 • Листя жовтіє і сповільнюється їх ріст (але вони не відмирають)
 • Зазвичай зустрічається в цикламенах, хризантемах, пеларгонії, салаті (Lactuca sativa), томатах (Solanum lycopersicum), бобових і бузині (Sambucus)
 • У моркви (Daucus carota subsp. sativus) цей гриб викликає гниття під час зберігання. Гриб Chalaropsis thielavioides є поширеною вторинною інфекцією моркви, яка може виникнути разом із цим захворюванням.
Чорна ніжка атакує моркву під час зберігання


Фузаріоз

 • Патогени вражають рослини через кінчики коренів або рани
 • Вони закупорюють жилки рослини і викликають утворення токсичних речовин
 • Вони викликають кореневу гниль шпинату (Spinacia) і цибулі (Allium cepa)

Ранній фітофтороз

 • Ранній фітофтороз часто спричиняється видами Alternaria (Alternaria solani або Alternaria alternate викликають цю хворобу картоплі)
 • На листках з’являються коричневі або чорні плями, стебло також буріє
 • На бульбах починають утворюватися темні вдавлені плями, а тканина картоплі під ними втрачає свій колір, твердіє та відмирає

Чорний наліт

 • Салат починає гнити через Rhizoctonia solani, починаючи з нижніх листків
 • Картопля отримує плями та утворює сірий або білий наліт на стеблах, а основа може стати коричневою в процесі вирощування
 • Бульби картоплі деформуються, з’являються плями, а серцевина відмирає (також відома як «суха серцевина»).

Рожевий корінь

 • Викликається різними видами Phoma
 • Коренеплоди стають світло-рожевими, світло-ліловими (фіолетовими) або коричневими
 • Листя змінюють колір і рослини з рожевим корінням досить легко висмикуються із землі
 • Вид Phoma betae, наприклад, викликає кореневу гниль у ріпи (Beta), а також може спричиняти гниття під час зберігання.
Загнилі коріння можуть призвести до загибелі рослини


Гниль, викликана грибком Aphanomyces

 • Викликає кореневу гниль у бобових, таких як квасоля (Phaseolus vulgaris) або горох (Pisum sativum), або чорний корінь у редиски
 • Чорний корінь у редиски викликається грибком Aphanomyces raphani
 • Редька (Raphanus) стає синьою або чорною зовні, а згодом внутрішня частина гниє
 • Після зараження Aphanomyces рослини бактерії або Rhizoctonia solani також можуть заразити хворі рослини.

Коренева гниль, викликана бактеріями

На жаль, під час гниття коріння часто долучаються бактерії. Однак бактеріальна гниль також може розвиватися сама по собі у вологу погоду. Прикладами бактерій, що викликають гниття, є наступні види:

 • Ервінія
 • Pseudomonas
 • Різобії
 • Xanthomonas (плямистість листя)

Інфекція, викликана бактеріями, часто спричинена перезволоженням ґрунту. З цієї причини бактеріальну гниль також називають мокрою або м’якою гниллю. У результаті на моркві, цибулі та інших частинах рослин, які ростуть під землею, з’являються вологі плями. Крім того, починається в'янення, рослини починають гнити і стають кашкоподібними.

Фітофтороз як збудник кореневої гнилі

Коренева гниль на картоплі викликається Phytophthora infestans. Цей гриб дуже відомий, оскільки він був однією з причин Великого голоду в Ірландії в 19 столітті. При ураженні картоплі (Solanum tuberosum) фітофторозом стебла буріють, а на листках з’являються плями. Над землею рослина всихає, а під поверхнею бульби загнивають. На помідорах (Solanum lycopersicum) гриб викликає фітофтороз і буру гниль.

Фітофтороз на томатах може бути викликаний грибками

Виявлення кореневої гнилі

Оскільки існує дуже багато різних можливих причин кореневої гнилі, часто важко визначити винуватця. У багатьох випадках допоможе лише мікроскоп або лабораторія. Однак відомо, що ознаки в’янення є типовим симптомом кореневої гнилі. Помітивши цей симптом, люди прагнуть полити рослини ще більше, що насправді призводить до ефекту, прямо протилежного очікуваному. Тільки тоді, коли рослини загинули і їх витягли з ґрунту, повністю видно ступінь шкоди. Тому ми не можемо наголосити на цьому: причиною загибелі більшості рослин, у тому числі кімнатних, є надмірний полив і невисихання! Будь-якою ціною уникайте перезволоження, і ви, швидше за все, запобіжите кореневій гнилі рослин.

Крім в’янення, на листках нерідко спостерігається як зміна кольору, так і хлороз внаслідок кореневої гнилі. Коріння також втрачають свій звичний колір і загнивають. Те ж саме стосується гнилі кореневої шийки: вона спочатку знебарвлюється, а потім розпадається. Коли коріння згнивають, вони більше не можуть забезпечувати опору для рослин, тому їх надзвичайно легко витягнути із землі. Через пошкоджене коріння та частково закупорені рослинні жилки рослини більше не засвоюють поживних речовин, які їм потрібні, і, зрештою, гинуть.

Лікування та профілактика кореневої гнилі

Нижче ми підсумували найважливіші поради щодо запобігання та боротьби з кореневою гниллю рослин:

Порада 1: уникайте заболочування

Загалом гниття можна лікувати, контролюючи середовище. Надлишок вологи сприяє розвитку грибкових інфекцій, тому уникайте перезволоження і тримайте ґрунт або субстрат пухкими та добре аерованими. Чим більш твердий і вологий грунт, тим більша ймовірність появи кореневої гнилі.

Перезволоження сприяє зараженню рослин грибками


Порада 2: чергуйте свої посіви

Якщо в саду з’явилася коренева гниль, необхідно в наступному році звернути увагу на сівозміну. Патогени зазвичай вражають лише певні культури або родини культур. Тому час від часу міняйтеся в саду. Якщо, наприклад, картопля загниває, наступного року не садіть картоплю на тому ж місці. Насправді було б найкраще взагалі не вирощувати там представників родини пасльонових. Дотримання різноманітної сівозміни та розпушування ґрунту може запобігти загниванню коренів.

Порада 3: остерігайтеся кашпо

Для вирощування кімнатних рослин багато хто вибирає кашпо. Незважаючи на те, що ці види горщиків декоративні, кімнатні рослини в них легко топляться. Легко не помітити, що в горщику ще є вода, і втопити рослини, не помічаючи цього. Крім того, застій вологи, який часто виникає в цих горщиках, сприяє зараженню збудниками кореневої гнилі.

Порада 4: Обробіть ґрунт

З важкими садовими ґрунтами корисно додати піщаний матеріал або компост. Органічні речовини збільшують кількість гумусу та водоємність ґрунту.

Порада 5: Профілактика замість лікування

Запобіжні заходи кращі, ніж лікування, і це безперечно вірний спосіб уникнення кореневої гнилі. Застосування фунгіцидів для лікування кореневої гнилі може не мати жодного ефекту, оскільки продукт не досягне грибів у ґрунті ефективно. Тим не менш, існують різні засоби для зміцнення рослин, які можна використовувати для запобігання гниттю та сприяння здоровому росту рослини. Не дивлячись на те, що існують різні методи, запобігання кореневої гнилі, часто їх використовують занадто пізно, оскільки проблема вже набула критичного стану. Саме тому рекомендується підтримувати сприятливі умови для ґрунту і дотримуватися сівозміни на грядках. Крім того, рослини можна захистити від гниття спеціальними засобами проти гниття коріння.

Доглядаючи за умовами ґрунту, можна запобігти гниттю коренів


Деякі зроблені в домашніх умовах рецепти також допоможуть запобігти загниванню коренів. Ось кілька прикладів:

 • Екстракт ромашки: для отримання цього стійкого до гниття екстракту просто візьміть жменю висушених квіток ромашки (Matricaria chamomilla) і замочіть їх у 1-2 літрах води на один день. Перед застосуванням екстракт розводять у співвідношенні 1:5.
 • Екстракт часнику: приблизно 300 г зубчиків часнику нарізати дрібними шматочками, заварити часник у 5 л гарячої води. Далі дайте настоятися добу і розведіть екстракт у співвідношенні 1:3. Нарешті, занурте кореневу грудку рослини в цей екстракт перед посадкою, щоб уникнути захворювань коренів.
 • Екстракт хвоща польового: з’єднайте 10 л води з 1 кг свіжого хвоща (Equisetum) і залиште на добу, а потім кип’ятіть суміш протягом півгодини. Розведіть настій у співвідношенні 1:5 і використовуйте для лікування ґрунтових грибкових захворювань.

Читайте також: