хвороби рослин орхідея

Як вилікувати кореневу гниль орхідей?

07-11-2023 Katia Pastukh 267
  • Як вилікувати кореневу гниль орхідей?

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Орхідеї - красиві квіти з чутливим корінням. Під впливом занадто великої кількості води вони можуть піддатися кореневій гнилі. Коли це трапляється, важливо діяти швидко, щоб виправити ситуацію. У цій статті експерт із садівництва Мелісса Штраус розглядає кожен крок, необхідний для усунення кореневої гнилі, коли вона вражає ваші орхідеї.

Орхідеї - дивовижне і чарівне сімейство рослин. Вони зачаровують своїми приголомшливими, барвистими і часто ароматними квітами. Однак вони вимагають чимало уваги, коли їх утримують як кімнатні рослини, і може знадобитися деякий експеримент, щоб знайти правильний баланс догляду.


Якщо ви поговорите з більшістю любителів орхідей, ви почуєте схожу історію про досвід, який вони мали на ранніх етапах догляду за орхідеями. Це те, з чим більшість із нас стикалися на своєму шляху, а деякі з нас неодноразово. Найбільша проблема в догляді за орхідеями, особливо в кімнатних умовах, – це проблема, яка часом турбує навіть найдосвідченіших любителів кімнатних рослин.

Проблема, про яку я говорю, це коренева гниль. Цей жахливий стан, через який орхідея може миттєво припинити цвітіння й процвітання до ледве виживання. Після того, як ваша орхідея була вражена, її може бути неймовірно важко повернути до здоров’я. Але це не неможливо. Трохи удачі та багато уваги можна подолати випадок кореневої гнилі.

Давайте обговоримо причини виникнення кореневої гнилі та способи її діагностики. Тоді ми можемо говорити про виправлення проблеми як у найближчому сьогоденні, так і в майбутньому.

Причини виникнення

Коренева гниль є результатом того, що коріння орхідеї піддаються впливу більшої кількості води, ніж вони можуть поглинути. Це може статися в результаті кількох елементів, усі з яких знаходяться під контролем садівника. Але іноді для вирощування орхідей потрібні спроби й помилки. Як не дивно, але особливо це стосується садівників, які витрачають багато часу на догляд за своїми рослинами.

Коренева гниль найчастіше виникає через надмірний полив або неправильний ґрунт

Перезволоження

Перезволоження є основною причиною загнивання коренів. Коріння орхідеї можуть отримати лише стільки води, перш ніж вони почнуть слабшати та руйнуватися, створюючи середовище для проникнення бактерій і грибків.

Саме грибок викликає кореневу гниль, а вода – кращий друг грибка. Більшість кімнатних орхідей потрібно поливати щонайбільше раз на тиждень, і вони процвітають, якщо нехтувати поливом.

Неправильний ґрунт і горщик

Окрім надмірного поливу, причиною кореневої гнилі також може бути неправильно підібраний ґрунт або неправильний тип горщика. При вирощуванні в природі орхідеї в основному ростуть на стовбурах і гілках дерев. Іншими словами, їх коріння не заглиблені в ґрунт, а відкриті для повітря.

Враховуючи цей факт, важливо правильно посадити орхідею в горщик, щоб її коріння мали належну циркуляцію повітря, що дозволяє їм висихати між поливами.

Використання належного середовища для горщиків є ще одним фактором, життєво важливим для здоров’я рослин. Правильне заливне середовище є однією частиною проблеми заливки, іншою є тип контейнера або горщика.

Ви можете бути впевнені, що ваша орхідея не стане жертвою страшної кореневої гнилі, якщо у вас в порядку ці три складові:

  • контейнер
  • субстрат
  • полив

Але, як уже зазначалося раніше, інколи потрібні невеликі спроби та помилки, щоб відчути правильний догляд, а найкращі наміри не завжди виявляються такими, як ми сподіваємося, тож якщо ви опинитеся в ситуації, коли маєте орхідею з коренем гнити, читати далі.

Діагноз

Головна ознака кореневої гнилі -  це пожовтіння листя

Найважливіше питання полягає в тому, як дізнатися, чи страждає моя орхідея кореневою гниллю чи іншим шкідником чи чумою? Якщо ви не бачите коріння, може бути важко зрозуміти, що рослина страждає від кореневої гнилі, поки вона не прогресує і не постраждає листя.

Як тільки проблема досягне листя, воно почне жовтіти і опадати. На цьому етапі повернути здоров'я орхідеї дуже складно.

Найкращий спосіб виявити кореневу гниль на ранній стадії – це трохи проковиряти субстрат, щоб ви могли побачити коріння. Коріння орхідей може розповісти вам усе, що вам потрібно знати про їх здоров’я стосовно поливу.

Як виглядають здорові корені?


Здорове коріння орхідеї зеленувато-білого кольору

Здорове коріння, як правило, від зеленого до білого, пухке та трохи гнучке. Поверхня коренів повинна бути відносно гладкою і без ямок. Усі корені орхідей не однакові:

  • Орхідея фаленопсис повинна мати товсті, зелені, звивисті коріння.
  • Орхідея каттлея матиме масу білих коренів, які з’єднуються з кожною з її псевдобульб.
  • Орхідея дендробіум має зелені корені найближче до рослини, а знизу зазвичай білий клубок. Найважливішим фактором є те, що вони переважно гладкі, зеленого або білого кольору.

Загалом, якщо коріння пухкі та білі та, здається, утворюють новий ріст, це означає, що вони здорові, і ваші методи поливу працюють.

Якщо ваше коріння здорове, а рослина все ще виглядає хворим, швидше за все, виною тому комахи, які люблять ласувати солодким соком орхідей. Такі комахи, як попелиця, борошнистий червець і трипси, люблять їсти орхідеї.

Як виглядає гниле коріння?

Гнилі корені орхідеї темно-коричневі, кашоподібні

Гнилі корені дуже схожі за всіма напрямками. Вони від темно-коричневого до чорного, кашоподібні. Коли гниль розвинеться, вони в основному розпадуться у ваших руках при легкому тертті.

У менш запущених випадках ви можете помітити потемніння коренів і деякі нерівності, де вони почали псуватися, а не гладку поверхню здорових коренів.

Якщо коріння орхідеї (або інші частини рослини) почали гнити, цю частину рослини неможливо врятувати. Якщо залишити неушкодженим, грибок продовжить поширюватися та вражати інші тканини.

Як виглядають сухі корені?

Сухі корені мають зморшкувату структуру і хворобливо-сірий колір.

Оскільки ми зупиняємось на темі коренів і того, як вони повинні виглядати, варто приділити хвилинку сухим кореням. Якщо орхідея не отримує достатньо води, її коріння стане хворобливо-сірим і потрісканим. Сухі коріння можуть виглядати зморщеними і зневодненими. Цю проблему вирішити набагато простіше, оскільки хороший полив має швидко розпушити коріння.

Білі сухі коріння можуть бути схожі за кольором на здорові корені, але їх консистенція буде іншою. Важливо розрізняти це, щоб не перезволожити орхідею.

Лікування

Вийміть орхідею з ємності і обріжте пошкоджені частини коренів

Повернення орхідеї до життя після запущеного випадку кореневої гнилі не для слабкодухих. Це, в кращому випадку, зусилля, які варто докласти, а якщо це спрацює, ви будете приємно здивовані.

Однак, якщо вам вдалося виявити проблеми з корінням на ранній стадії, ви можете зробити кілька важливих кроків, щоб повернути орхідею на шлях здоров’я. Головне — негайно вирішити проблему, зберегти якомога більше здорових тканин.

Етапи цього процесу дуже схожі на пересадку орхідеї.

1. Вийміть рослину з горщику

Спочатку вийміть рослину з контейнера та обережно струсіть усі шматочки горщикового середовища з коренів.

Пошкоджене коріння є крихким, тому робіть це обережно, щоб не відламати якомога більше, ви хочете, щоб ваші порізи були якомога чистішими, чисті порізи заживали швидше.

Видалення будь-якої суміші для горщиків, яка була уражена грибком, є важливим, ви ж не хочете повторно вводити той самий грибок назад у щойно підрізані корені.

2. Обріжте пошкоджені частини коренів

За допомогою гострого стерильного інструменту обріжте пошкоджені частини коренів. Все, що виглядає темним, м’яким або здутим, має зникнути.

Подбайте про збереження здорових коренів, які залишилися, оскільки вашій рослині вони знадобляться, щоб допомогти їй повернутися.

3. Обробіть корені

Після обрізання хворих частин коренів обробіть решту здорових коренів протигрибковим, антибактеріальним засобом, таким як фунгіцид на основі міді.

Проігноруйте інші суперечливі методи, такі як використання меленої кориці або перекису водню.

Порошкоподібна сірка також є хорошим засобом лікування, але використовуйте її дуже економно, оскільки вона висушить коріння, якщо використовувати її занадто багато. Це може бути добре для лікування незначних порізів на здоровій орхідеї, але для цієї мети буде трохи серйозним.

4. Пересадіть орхідею

Нарешті завершуючим етапом є пересадка орхідеї. Найкращі контейнери мають багато дренажу та отвори з боків і знизу для циркуляції повітря. Теракотові горщики чудові, тому що вони відводять воду від коренів, але затримують трохи в собі, тому досягають гарного балансу.

Якщо ви готові терпіти безлад, який вони, як правило, спричиняють, дерев’яні кошики є чудовим вибором, оскільки вони забезпечують максимальний дренаж і ситуацію, найбільш схожу на природне середовище існування орхідеї. Буває складно тримати їх у приміщенні, оскільки вони, як правило, відкидають шматочки середовища для заливки під час будь-яких штовхань.

Крім того, велике значення при заливці має матеріал, який використовується як середовище для заливки. Орхідеї не можна висаджувати у звичайний грунт; Він утримує занадто багато вологи. Їм потрібна спеціальна суміш великих часток, які добре дренують і забезпечують хороший потік повітря навколо коренів.

Суміш для горщиків чудово працює, і її легко знайти в магазині. Якщо ви віддаєте перевагу самостійному виготовленню суміші, хорошим рецептом буде 60% кори орхідеї, а решта 40% повинні бути сумішшю деревного вугілля, перліту та губки або пемзи.

Як запобігти рецедиву?

Після того, як ви впоралися з безпосередньою проблемою гниття коренів, важливо внести деякі корективи в свій розпорядок догляду, щоб уникнути рецидиву. Ось короткий огляд належних практик догляду, щоб отримати здорову та процвітаючу рослину.

Полив

Більшість кімнатних орхідей поливають раз на тиждень.

Переконайтеся, що ви забезпечуєте належний дренаж і регулярно поливайте.

 Є кілька ефективних методів поливу, і більшість із них ефективні, якщо виконувати їх за належним графіком.

Для орхідей бажано встановити певний день поливу, щоб не полити її випадково тоді, коли не треба. Найважливішим фактором є дренаж. Якщо ваш дренаж хороший, у вас набагато більше шансів уникнути рецидиву.

Добриво

Орхідеї отримують задоволення від удобрення. У період вегетації та цвітіння ви можете удобрювати свою орхідею раз на тиждень і результат буде важко не помітити.

Після закінчення цвітіння і переходу рослини в стан спокою можна скоротити підживлення до одного разу на 3 тижні.


Удобрюйте орхідею 1 раз на тиждень під час цвітіння

Існує багато доступних добрив, виготовлених спеціально для орхідей. Якщо ви не хочете інвестувати в добриво для однієї конкретної рослини, універсальне, збалансоване добриво, розведене до половини концентрації, також підійде.

Вологість і циркуляція повітря

Ці 2 фактори також важливі для підтримки здорового середовища для вашої орхідеї. Орхідеї люблять багато вологи. Відсоток залежить від роду, але загалом вони віддають перевагу рівням вологості 40–70%.

Орхідеї краще ростуть за вологості від 40% до 70%

Вікно ванної кімнати (якщо у вас є ) - чудове місце для орхідеї. Якщо у вас немає такого, зволожувач повітря допоможе підвищити рівень вологості в приміщенні, де живе ваша орхідея. Тарілка з водою, поставлена під горщик, також забезпечить додаткову вологість. Коли вода випарується, це додасть вашій орхідеї додатковий стимул. Просто переконайтеся, що коріння вашої орхідеї не залишаються у воді, інакше проблеми почнуться знову.

Циркуляція повітря є останньою частиною головоломки. Орхідеї потрібно багато повітря навколо коренів. З такою вологістю в повітрі, це гарна ідея, щоб він рухався. Для цієї мети підійде вентилятор, очищувач повітря або вентиляційний вентилятор.

Заключні думки

Визначення того, чи працює процес реабілітації, може зайняти деякий час. Якщо рослина не підлягає лікуванню, ви це зрозумієте. Якщо листя продовжує відмирати після пересадки та коригування графіка поливу, швидше за все, орхідею неможливо врятувати.

Але, якщо здається, що рослина стабілізується, просто продовжуйте доглядати за ним належним чином. Ймовірно, незабаром ви отримаєте новий ріст. Що б ви не робили, протистоять бажанню поливати частіше одного разу на тиждень.

Догляд за орхідеєю може бути складним. Багато садівників відчувають, ніби вони нехтують своєю рослиною, дозволяючи тропічній рослині стільки часу між поливами. Реальність така, що орхідеї можуть витримати такий же цикл поливу, як і більшість сукулентів, за умови, що вони мають правильний рівень вологості.

Якщо ви потрапили в ситуацію, коли у вас на руках гниють коріння, постарайтеся не втрачати надію. Очікування, поки орхідея одужає, може зайняти багато часу, але можна відновити орхідею принаймні від помірного випадку гниття.

Читайте також: