фікус догляд

Фікус Лірата Варієгата: вирощування та догляд

20-01-2024 Katia Pastukh 329
 • Фікус Лірата Варієгата: вирощування та догляд

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Строкатий ліроподібний фікус або фікус ліроподібний Варієгата (Ficus lyrata 'Variegata') має ті самі фірмові листя, що й їхні нестрокаті побратими (Ficus lyrata), але замість суцільного зеленого листя їхнє листя має білу або кремову окантовку зі світло- та темно-зеленими плямами по всій поверхні. центр листка. Вони вважаються рідкісними і їх важко знайти, тому ви не можете зустріти ці рослини в місцевому розпліднику.

Якщо вам все-таки вдасться роздобути таке, майте на увазі, що ці строкаті кімнатні дерева можуть бути складними у вирощуванні та догляді. Подібно до звичайних фікусів, ці рослини відомі своєю вибагливістю та ефектністю, а їх різноманітність додає додатковий рівень труднощів, коли справа доходить до вдосконалення внутрішнього середовища. Однак, як тільки ви зрозумієте, як доглядати за різнобарвним фікусом, його приголомшливе листя зробить це вартим зусиль.

На жаль, як і інші рослини з роду фікусів, фікус зі строкатим листям вважається токсичним для домашніх тварин і людей при попаданні всередину. Це означає, що краще тримати свою рослину подалі від досяжності, якщо у вас вдома є домашні тварини або маленькі діти.

Ось усе, що вам потрібно знати про те, як вирощувати та доглядати за фікусом варієгата у домашніх умовах.

Загальна назва Строкатий фікус, фікус ліроподбний "Варієгата", фікус ліроподібний строкатий, фікус Лірата строкатий
Ботанічна назва Ficus lyrata 'Variegata'
Родина Moraceae (Шовковицеві)
Тип рослини Дерево
Зрілий розмір

1,8-3 м - у висоту,

0,9-1,2 м - у ширину (в приміщенні)

Вплив сонця Часткове сонце
Тип ґрунту Вологий, але добре дренований
pH ґрунту Кислий
Час цвітіння Весна, літо. Рідко цвіте за межами рідної території
Колір квітки Білий, зелений
Природний ареал Африка
Токсичність Токсичний для людини, токсичний для домашніх тварин

Догляд за фікусом

Ось основні вимоги до догляду за вирощуванням фікусу пестролистого.

 • Забезпечте від 6 до 8 годин яскравого непрямого світла на день.
 • Посадіть у добре дреновану ґрунтову суміш, багату органічними речовинами.
 • Навесні і влітку регулярно вносьте добрива.
 • Дайте верхній половині ґрунту висохнути між поливами.
 • Тримайте рослину в теплому вологому середовищі.

Світло

Велика кількість яскравого непрямого світла необхідна для строкатого фікусу. З огляду на це, не забудьте тримати його подалі від прямих сонячних променів, оскільки листя легко обгорить. Виберіть світле вікно, що виходить на схід, або поставте рослину на пару футів від вікна, що виходить на захід або південь.

Ґрунт

Посадіть фікус варієгатний у пухку, добре дреновану суміш для горщиків із високим вмістом органічних речовин. Ґрунт має утримувати деяку кількість вологи, одночасно відводячи зайву воду від коренів рослини.

Ідеальним є поєднання ґрунту для кімнатних квітів, перліту та суміші кори орхідеї.

Вода

Дайте верхній половині ґрунту висохнути, а потім рясно полийте. Обов’язково дайте надлишковій воді стекти з горщика після поливу, щоб уникнути перезволоження ґрунту. Навесні та влітку вам потрібно буде поливати фікус частіше, ніж восени та взимку, коли рослина переходить у стан спокою.

Температура і вологість

Як і звичайний фікус, фікус варієгата найкраще розвивається при теплих температурах і вологих умовах.

Підтримуйте температуру від 18-26°C вдень і не нижче 12°C вночі.

У той час як строкатий фікус може виживати при середньому рівні вологості в домашніх умовах, він буде найкращим за умови додаткової вологості. Розмістіть невеликий зволожувач повітря поблизу рослини – чудовий спосіб підвищити рівень вологості, або ви можете вибрати вирощувати фікус у природно вологому приміщенні будинку, наприклад у ванній кімнаті чи пральні.

У будь-якому випадку прагніть до рівня вологості приблизно від 50% до 60%.

Добриво

Навесні та влітку підгодовуйте фікус варієгата добривом із високим вмістом азоту, яке сприятиме росту листя цієї рослини. Припиніть внесення добрив восени, коли температура почне падати і рослина перейде в стан спокою.


Розмноження строкатого фікуса ліроподібного

Розмноження – це чудовий спосіб виростити нові рослини та заохочувати ваш фікус рости повніше та інтенсивніше розгалужуватися. Варієгатний фікус можна розмножувати живцями стебла або гілок, як і звичайний фікус, хоча цей процес трохи складніший і менш надійний. Ось що вам потрібно знати про розмноження строкатого фікусу живцями.

 • Використовуючи пару чистих, гострих секаторів або ножиць, візьміть стебло або гілку, принаймні, з одним-двома листками та трьома-чотирма вузлами вздовж зрізу.
 • Видаліть нижнє листя з черешка, залишивши відкритими вузли та принаймні один лист у верхній частині черешка.
 • Наповніть скляну вазу або ємність водою кімнатної температури і помістіть живець у воду, тримаючи листя над поверхнею.
 • Помістіть живець у місце, яке отримує яскраве непряме світло, і оновлюйте воду раз на тиждень. Через пару тижнів уздовж стебла почнуть рости маленькі білі корінці.
 • Коли коріння досягнуть принаймні одного дюйма в довжину, посадіть живець у добре дренований ґрунт і ретельно полийте.
 • Поверніть щойно висаджений черешок у світле місце та підтримуйте ґрунт рівномірно вологим протягом перших одного-двох тижнів, щоб допомогти корінням адаптуватися до ґрунту.

Пересадка фікуса Лірата "Варієгата"

Фікус ліроподібний "Варієгата", як і звичайний фікус, добре росте в маленьких горщиках, і його не потрібно часто пересаджувати. Коли коріння почне рости з дренажних отворів горщика, настав час пересадити. Якщо можливо, зачекайте до весни або літа, щоб пересадити рослину, оскільки вона активно росте.

Виберіть нову ємність для горщика, діаметр якої лише на кілька сантиметрів ширший за попередню ємність, і оновіть якомога більше ґрунту під час пересадки. Після пересадки поверніть рослину на початкове місце, щоб мінімізувати шок.

Поширені шкідники та хвороби

Фікус ліроподбний "Варієгата" чутливий до ряду звичайних шкідників і хвороб кімнатних рослин. Особливо слідкуйте за шкідниками, які смокчуть сік, як-от борошнистий червець і луска, яким подобається латексний сік цієї рослини. Грибкові мошки та трипси також можуть бути проблемою. Також слідкуйте за такими поширеними захворюваннями, як коренева гниль і грибкова плямистість листя.


Поширені проблеми

Відомо, що фікус із різнокольоровим листям складно вирощувати вдома. Слідкуйте за цими поширеними проблемами.

Втрата листя

Подібно до звичайного фікусу, втрата листя не є незвичайним для фікусу варієгатного, який втрачає більшість своїх листків протягом ночі. Фікус ліроподбний "Варієгата" не сприймає зміни в навколишньому середовищі та може сильно втрачати листя, якщо умови змінюються надто швидко.

Причини втрати листя:

 • зміна освітлення
 • зміна температури та вологості,
 • також може бути пов’язано з рідкісним поливом.

Якщо вам все-таки потрібно змінити навколишнє середовище вашої рослини, найкраще робити це повільно та поступово привчати рослину до нового місця.

Коричневе листя

Листя, на яких з’являються коричневі плями та коричневі краї, також поширені серед фікусів всіх типів. Зазвичай це пов’язано з неправильним поливом або нестачею вологи, але також може бути ознакою грибкових захворювань листя.

Обріжте листя, на яких з’являються коричневі плями або краї, і оцініть середовище росту вашої рослини, щоб визначити, що може піти не так. Переконайтеся, що ви дозволяєте ґрунту частково висихати між поливами, і тримайте рослину подалі від вентиляційних отворів або протягів, які можуть висушити повітря.

Жовте листя

Жовте листя є поширеною проблемою більшості кімнатних рослин, і фікус із строкатим листям не є винятком. Незвичайно спостерігати, як старе листя жовтіє й опадає в рамках природного життєвого циклу листя, але якщо ви помічаєте, що жовтіє нове листя або багато листя жовтіє одночасно, це може бути ознакою більшої проблеми. Зазвичай це вказує на те, що ваша рослина не отримує достатньо світла або відчуває надмірний або недостатній полив.

Поширені питання

Чи рідкісний фікус ліроподібний "Варієгата"?

Різнобарвний фікус вважається рідкісним і його важко знайти. Якщо ви сподіваєтеся отримати такий, зверніться до спеціалізованих магазинів кімнатних рослин або до колекціонерів, які можуть допомогти вам його знайти.

Чи варто використовувати світло для вирощування строкатого фікусу?

Світильники для вирощування — це чудовий спосіб забезпечити свій Фікус ліроподбний "Варієгата" додатковим світлом у приміщенні, особливо якщо природного освітлення у вашому домі мало. Тільки переконайтеся, що ви не розміщуєте лампу надто близько до листя рослини, оскільки вона може обпалити їх.

Як швидко росте строкатий фікус?

Строкатий фікус росте повільніше, ніж його нестрокатий побратим, тому не лякайтеся, якщо здається, що ваша рослина росте не дуже швидко. У середньому ви можете очікувати, що ваша рослина буде рости близько 30 см на рік у правильних умовах.

Читайте також: