різдвяний кактус кімнатні рослини

Як змусити різдвяний кактус зацвісти?

12-11-2023 Katia Pastukh 137
  • Як змусити різдвяний кактус зацвісти?

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

За допомогою правильних умов ви можете стимулювати нове цвітіння свого вражаючого різдвяного кактуса.

Різдвяний кактус (різдвяник, шлюмбергера) (Schlumbergera bridgesii) — кімнатна рослина, яка не потребує догляду та є популярним святковим подарунком, який шанують за його приголомшливе цвітіння. Різдвяні кактуси природним чином цвітуть після сезону дощів у рідному середовищі існування, але ми можемо обдурити наші кімнатні рослини, щоб вони зацвіли, змінивши їх умови зростання. Регулюючи температуру та обмежуючи кількість світла, яке отримує ваш різдник, ви можете стимулювати рослини до цвітіння. І коли ви знаєте, як змусити різдвяний кактус зацвісти, ви зможете спонукати його цвісти в різні пори року.


Різдвяний кактус (шлюмбергера) — це дивовижна рослина, яка мало схожа на свого тезку — кактус — родом із бразильських тропічних лісів, а не з пустелі. Однак різдвяний кактус насправді є справжнім кактусом. У природі росте як епіфіт або надземна рослина, притулившись до згину гілок дерев. Як і інші кактуси, різдвяник позбавлений листя. Його зчленовані стебла сплощені і мають листоподібний вигляд. Квіткові бруньки виникають із кінчиків цих стебел, що ростуть.

Оскільки у нас немає сезону дощів, щоб викликати цвітіння, нам потрібно покладатися на інші методи. Різдвяні кактуси чутливі до змін освітленості та температури. Змінюючи ці умови, ви можете спонукати рослини зацвісти саме вчасно до свят. 

Кількість світла

Довжина дня є головною рушійною силою цвітіння. Низькі температури (<21°С), нестача води та багато непрямого світла посилять цвітіння, але рослини мають бути в умовах короткого дня, щоб зацвісти. 

"Ідеальні умови для утворення квіткових бутонів включають яскраве денне світло, за яким вслід йде 13 або більше годин безперервної темряви. Цей фактор є важливим. Якщо суцільну темряву порушити навіть на короткий час, рослини можуть не зацвісти."

— доктор Брюс Данн, професор садівництва.

У промисловості прийнято контролювати цвітіння за допомогою контролю світла за допомогою технології затемнення.

У домашньому середовищі керування світлом набагато менш технічне. Забезпечити необхідну темряву можна, наступними способами:

  • накрити рослини на ніч чорною тканиною або ящиком;
  • тримати рослини в невикористовуваній кімнаті, підвалі, коморі, де можна контролювати освітлення. 

Забезпечте темну ніч протягом шести тижнів, після чого почнуть розвиватися квіткові бруньки. Коли з’являться квіткові бруньки, рослини можна перемістити назад у звичайні умови існування.


Тримайте рослини подалі від прямого сонячного світла, оскільки воно може обпекти листя. Ідеальні умови: 4-8 годин непрямого світла

Низький температурний режим

Різдвяні кактуси найкраще цвітуть при прохолодних температурах. Підтримуйте температуру повітря від 15 до 20°С під час розвитку бруньок і прагніть забезпечити подібні умови в місці виставлення.

Різдвяні кактуси чутливі до турбування і можуть скинути бутони у відповідь на різкі зміни температури. 

Будь-які кімнатні рослини, включно з різдвяними кактусами, краще тримати подалі від протягів (спеки/холоду). Перемістіть рослини на місце їх демонстрації, як тільки з’являться бруньки, щоб мінімізувати опадання бруньок.

Підгодівля протягом вегетаційного періоду

Хоча важливо обмежити внесення добрив під час утворення бутонів і цвітіння, регулярне підживлення рослин протягом вегетаційного періоду сприяє більш здоровому росту та кращому цвітінню восени. Почніть удобрювати рослини після відновлення активного росту навесні, вносячи збалансоване добриво (10-10-10) в половинній кількості. Підгодовують рослини щомісяця протягом вегетаційного періоду до серпня.

З наближенням осені ми хочемо, щоб рослина направила свою енергію на цвітіння, а не на вегетативний ріст. Таким чином, важливо обмежити азот. Деякі виробники люблять вносити восени безазотисті добрива для посилення цвітіння (наприклад, 0-15-10), щоб прискорити утворення бутонів, хоча ви можете просто не вносити добрива.

Відсутність поливу

Хоча різдвяні кактуси називають домівкою тропічний ліс, їм не потрібен надмірно вологий ґрунт. Насправді різдвяні кактуси чутливі до кореневої гнилі, тому важливо уникати надмірного поливу рослин. Під час вегетаційного періоду поливайте рослини, коли верхній дюйм ґрунту стане сухим на дотик. Зменште воду на початку осені, коли ви готуєтеся змусити рослини зацвісти. Пам’ятайте, що в рідних місцях існування різдвяні кактуси зацвітають після сезону дощів. Створення помірного водного стресу через зменшення зрошення може допомогти розпочати формування бутонів.


Рослини більш чутливі до коливань води, коли розвиваються бутони та цвітіння. Їм потрібна рівномірна вологість, щоб підтримувати розвиток квітів, однак рослини можуть скинути бутони, якщо отримують занадто багато води. Один із способів оптимізувати вологість ґрунту після появи бруньок — забезпечити однакову кількість води щотижня, але розділити її на два окремих поливу.

Час має значення

Рослинам потрібно близько восьми тижнів від початку освітлення до повного цвітіння. Щоб переконатися, що рослини цвітуть, коли ви цього хочете, визначте бажаний час цвітіння та відрахуйте вісім тижнів назад. Наприклад, почніть готувати рослини до різдвяного цвітіння в кінці вересня. Для оптимального розвитку бутонів забезпечте темну ніч протягом шести тижнів. За оптимальних умов цвітіння може тривати від 5 до 8 тижнів.

Хоча ми найчастіше бачимо цвітіння різдвяних кактусів під час святкового сезону, їх можна змусити зацвісти в будь-який час року. «Навіть протягом довгих літніх днів, якщо затемнення (повне виключення світла) з 17:00 до 8:00 ранку, цвітіння може відбутися», — каже доктор Данн. Ви навіть можете змусити рослини цвісти більше одного разу на рік. Щоб стимулювати повторне цвітіння, «перемістіть рослини назад до умов короткого дня».


Прищипування І Обрізка

Обріжте рослини на початку червня, прищипнувши кінчики стебла. Рослини реагують на обрізку більшим розгалуженням, що призводить до появи більшої кількості кінчиків пагонів, на яких розвиватимуться квіткові бруньки. Живці можна посадити в невеликі контейнери для розмноження нових рослин.

Швидка обрізка влітку може сприяти зростанню кількості квітів взимку.

Для того, щоб змусити цвісти різдвяні кактуси, потрібно трохи більше зусиль у плануванні, ніж для інших квітучих кімнатних рослин, але блискуча демонстрація варта зусиль. Ви побачите, що процес стає досить простим, коли ви визначите ідеальні умови для розмноження у вашому домі. Пам’ятайте, що «найважливішим чинником є тривалість дня. Зокрема умови короткого дня (довгої ночі). Як тільки ви зробите це правильно, ви будете винагороджені рясним цвітінням.

Читайте також: