pH ґрунту

Прості способи перевірки pH ґрунту

19-12-2023 Katia Pastukh 124
 • Прості способи перевірки pH ґрунту

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Знання того, як перевірити pH ґрунту, є важливим для правильного росту рослин. Більшість рослин віддають перевагу ступеню кислотності або лужності ґрунту, який вимірюється за шкалою pH від 0 (надзвичайно кислий) до 14 (надзвичайно лужний). Ви можете перевірити рН ґрунту, взявши зразок і відправивши його в лабораторію для аналізу (зазвичай за окрему плату). Ви також можете перевірити рН ґрунту самостійно вдома за допомогою тест-смужок.

Якщо ви не хочете купувати тест-смужки, ви можете перевірити ґрунт за допомогою харчової соди та оцту. Використання цих звичайних предметів домашнього вжитку для тестування ґрунту своїми руками дасть вам миттєві результати, і тест легко провести. Результати не будуть такими точними, як лабораторний тест, але вони дадуть вам уявлення про те, кислий чи лужний ваш ґрунт. Екстремальна реакція в будь-якому напрямку дасть вам зрозуміти, чи потрібно вам змінити ґрунт, щоб підвищити або знизити pH.

Більшість садових ґрунтів України природно слабокислі, коливаються в діапазоні від 6 до 7, і більшість рослин добре почуваються в цьому діапазоні. Але якщо ваш ґрунт виходить за межі цього діапазону, у вас можуть виникнути проблеми з вирощуванням садових рослин, овочів або навіть газонної трави. Є деякі дерева, кущі та квіти, такі як глід, бузок і лаванда, які віддають перевагу більш лужному ґрунту. Є також деякі кислотолюбиві рослини, зокрема кущі азалії, ялини та камелії.

Коли перевіряти pH ґрунту?

Ви не дізнаєтеся, занадто низький або високий pH вашого ґрунту, якщо не перевірите його. Ви не хочете чекати, поки ваші рослини почнуть боротися з неправильним pH, і навіть тоді може бути важко визначити проблему з pH, якщо ви не запустите тест. Таким чином, було б гарною ідеєю перевіряти рН ґрунту кожного разу, коли ви садите нову грядку, переїжджаєте на нове місце або вирощуєте новий сорт рослин, який має дуже специфічні потреби в рН.

Експерти рекомендують перевіряти ґрунт кожні кілька років, особливо коли вам потрібно було змінити ґрунт у минулому.

Матеріали, які використовуються для регулювання рН ґрунту, такі як елементарна сірка (використовується для зниження рН ґрунту) або вапно (використовується для підвищення рН ґрунту), з часом руйнуються, і, можливо, їх потрібно буде повторно застосувати, щоб підтримувати рівень рН на оптимальному рівні.

Що вам знадобиться?

Для перевірки оцетом та содою

 • Ложка
 • Мірна склянка
 • Садова лопатка
 • 2 невеликих контейнера
 • 1 склянка дистильованої води
 • 1/2 склянки білого оцту
 • 1/2 склянки харчової соди
 • Покращувачі ґрунту (за потреби)

Для перевірки тест-смужкою ph

 • Ложка
 • Мірна склянка
 • Садова лопатка
 • 2 невеликих контейнера
 • Дистильована вода
 • Фільтр для кави
 • Лакмусовий папір для перевірки pH ґрунту

Перевірка рН ґрунту з харчовою содою та оцтом


Зберіть 2 зразки ґрунту

Щоб перевірити pH ґрунту вдома, спочатку зачерпніть кельмою трохи ґрунту з місця посадки у дві чисті ємності. Візьміть ґрунт на кілька дюймів нижче поверхні землі. Вам знадобиться приблизно 1 склянка землі в кожній ємності. Розбийте будь-які грудки та видаліть каміння, палички чи інше сміття.

Для отримання найкращих результатів візьміть змішаний зразок ґрунту. Наприклад, якщо ви садите одну грядку, візьміть кілька зразків лише з цієї ділянки та змішайте їх. Якщо ви засаджуєте велику площу, наприклад весь газон, візьміть зразки з багатьох ділянок подвір’я та змішайте їх для тестування.

Перевірка зразка змішаного ґрунту дасть вам найточніші результати, оскільки окрема ділянка саду може бути нетиповою для решти ґрунту. Наприклад, проба, взята з місця поблизу соснового куща, може бути дуже кислою, оскільки хвоя має тенденцію додавати кислотність.


Тест на лужність

Додайте 1/2 склянки дистильованої води в один контейнер із зразком ґрунту та перемішайте ложкою. Потім додайте 1/2 склянки білого оцту. Якщо ґрунт виявляє видиме бульбашення або шипіння, це означає, що він має лужний pH.

Хімічна реакція, яку ви бачите, відбувається, коли кислота (оцет) вступає в контакт з чимось лужним (ґрунтом). Чим сильніше шипить, тим вище pH ґрунту. Оскільки більшість ґрунтів природно слабокислі, будь-яка реакція на цей тест зазвичай вказує на те, що у вас лужний ґрунт.


Тест на кислотність

Тепер додайте 1/2 склянки дистильованої води в другу ємність із ґрунтом і перемішайте. Потім додайте 1/2 склянки харчової соди. Якщо ґрунт пузириться або шипить, це означає, що він кислий.

Реакція, яку ви бачите, є результатом контакту кислого ґрунту з лужною речовиною (харчовою содою). Знову ж таки, інтенсивність дії вказує на те, наскільки кислий ґрунт. Дуже невелика кількість шипіння є природною, тому що більшість ґрунтів спочатку є слабокислими. Але сильна реакція може означати, що у вас дуже кислий ґрунт.


Змініть ґрунт, якщо необхідно

Якщо ваші тести показують, що pH вашого ґрунту занадто лужний або кислий для ваших потреб, ви можете внести поправки, щоб привести pH у відповідний діапазон. Сільськогосподарське вапно зазвичай використовується для підвищення pH ґрунту. Але ви також можете підвищити рН ґрунту без вапна, використовуючи деревну золу. Щоб знизити рН ґрунту та зробити його більш кислим, традиційно використовуються хвоя та елементарна сірка.

Може бути важко оцінити, скільки поправок потрібно внести. Ви можете почати з поправки з невеликих кількостей, а потім повторити свій тест на pH ґрунту вдома, щоб оцінити, де ви досягли результату. Але якщо ви хочете швидко знизити або підвищити рН ґрунту, часто краще інвестувати в лабораторні дослідження, щоб точно визначити тип і кількість необхідних поправок. Університетські консультаційні офіси зазвичай пропонують послуги тестування рН ґрунту, і звіт, який ви отримаєте, дасть вам багато деталей про те, як це зробити.

Порада
Навіть якщо ваш ґрунт має ідеальний рН, чудовою ідеєю буде змінити його компостом, торф’яним мохом, листовою пліснявою або іншим органічним матеріалом. Будь-який органічний матеріал, змішаний із ґрунтом або застосований як підгодівля, покращить його текстуру та цінність поживних речовин.

Тест pH ґрунту за допомогою смужок


Викопайте зразок

Візьміть змішаний зразок ґрунту з різних частин вашої посадкової ділянки. Викопайте його кельмою на кілька дюймів нижче лінії ґрунту та помістіть ґрунт у чистий контейнер. Вам знадобиться приблизно від півсклянки до склянки ґрунту; це не повинно бути точним. Розбийте грудки та видаліть будь-яке сміття з ґрунту.

Налийте дистильовану воду

Налийте дистильовану воду в ємність до рівня ґрунту. Енергійно перемішайте суміш, а потім залиште на 30 хвилин.

Злийте зразок

Перелийте зразок ґрунту через фільтр для кави в інший чистий контейнер. Переконайтеся, що ви захоплюєте тверді частинки та пропускаєте рідину.

Використайте лакмусовий папір

Занурте тестову смужку pH ґрунту в рідину. Зверніть увагу на інструкції, що додаються до тесту, щодо того, як довго залишати смужку в рідині. Коли смужка забарвиться, порівняйте колір із таблицею на упаковці тест-смужки, щоб визначити pH.


Поради щодо тестування ґрунту

 • У різних частинах вашого подвір’я можуть бути різні типи ґрунту, тому перевірте кожну грядку.
 • Тест рН ґрунту своїми руками з оцтом і харчовою содою буде вашим найдешевшим варіантом, але також найменш специфічним. Придбання набору лакмусових тест-смужок буде трохи дорожчим, але більш остаточним. А лабораторне дослідження буде найдорожчим, але воно також дасть точну інформацію про ваш ґрунт.
 • Якщо ви перевіряєте рН ґрунту вдома за допомогою оцту та харчової соди, і жодне з них не дає особливого ефекту, ваш ґрунт, ймовірно, знаходиться в нейтральному діапазоні.
 • Продовжуйте перевіряти та коригувати свій ґрунт з часом. Підтримання здорового стану ґрунту є постійним завданням.

Читайте також: