чорнобривці квіти догляд

Чорнобривці: види, вирощування і догляд

27-01-2024 Katia Pastukh 1292
  • Чорнобривці: види, вирощування і догляд

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Чорнобривці популярні в багатьох садах як рясно квітуча декоративна рослина. Дізнайтеся тут, які ще переваги мають чорнобривці та як виростити їх самостійно.

Крім привабливих квітучих рослин, чорнобривці мають багато інших переваг: вони їстівні та відлякують шкідників. Ось наш гід по чорнобривцям з деякими порадами щодо вибору сортів, вирощування з насіння та способів їх використання.

Чорнобривці: походження, час цвітіння та характеристика

Загальна назва Чорнобривці
Ботанічна назва Tagetes
Батьківщина Центральна Америка
Висота Від 20 см до 3 м
Період цвітіння Червень-жовтень
Колір квітів Жовтий, червоний, помаранчевий
Користь

Відлякують шкідників

Приваблюють запилювачів

Чорнобривці (Tagetes) належать до сімейства ромашкових (Asteraceae) і походять з північної частини Центральної Америки, головним чином з Гватемали та Мексики. Рід нараховує від 50 до 60 видів, деякі з яких культивуються в Європі як однорічні декоративні рослини. До мексиканського свята, Дня мертвих, помаранчевими чорнобривцями прикрашають могили. Тому іноді їх називають квітами мертвих.

Чорнобривці можуть бути однорічними або багаторічними рослинами і можуть рости прямо або кущисто. Залежно від виду та сорту вони можуть виростати від 20 см до 3 м заввишки.

Чорнобривці зазвичай мають перисті темно-зелене листя з сильним ароматним ароматом. Цвітіння зазвичай починається в червні і триває до жовтня, але деякі види не цвітуть до осені. Квіти можуть бути одно- або подвійними пелюстковими і розташовані в кистях або окремо на довгих квітконосах. Квіти чорнобривців часто різнокольорові з жовтим, помаранчевим, червоним і/або білим. Після запилення утворюється довге насіння чорнобривців, які називаються сім’янками.

Як і для рослин із сімейства маргариток, таких як кульбаба лікарська (Taraxacum officinale), насіння чорнобривців також утворюють свого роду витягнутий білий парашут, званий паппусом, який допомагає розсіювати насіння вітром.


Чи дружні чорнобривці до бджіл? Чорнобривці з одними квітками особливо приваблюють бджіл та інших комах-запилювачів. В середині літа квітучі чорнобривці є бажаним джерелом їжі.

Найкрасивіші сорти і види чорнобривців

Серед чорнобривців багато різноманітних декоративних і їстівних видів. Одними з найпопулярніших у садах є гібриди Tagetes erecta та Tagetes patula. Tagetes tenuifolia також стає все більш популярним. Ось кілька найпоширеніших видів і їх найкрасивіші різновиди.

Види, що поширені в Україні:

  • Чорнобривці мексиканські або чорнобривці прямостійні (Tagetes erecta): однорічні чорнобривці висотою від 30 до 80 см. Квіткові головки часто дуже великі і мають багато пелюсток. Однак зустрічаються і сорти з поодинокими квітками. Це стосується і чорнобривців фарбувальних – їх помаранчеві квіти використовували для фарбування вовни та харчових продуктів у жовтий колір. Багато різновидів Tagetes erecta є гібридами та позначаються як Tagetes x erecta. Серед популярних сортів – чорнобривці білі «Арктика» або карликові форми Tagetes «Strawberry Blonde» і Tagetes «Bolero» висотою всього 20 см.
  • Чорнобривці розлогі (Tagetes patula): вид чорнобривців, який залишається маленьким на висоті лише 20-25 см. Поширені гібриди Tagetes x patula. Сорт «Carmen» демонструє темно-оранжево-червоні махрові квіти, тоді як інші сорти, такі як "Mr. Majestic", утворюють поодинокі жовто-червоні смугасті пелюстки. ‘Bambino’ утворює двоколірні квіти жовтого та помаранчевого кольорів, а ‘Durango Red’ — вишнево-червоні та махрові. чорнобривці розлогі (Tagetes patula) особливо ефективні проти шкідливих нематод.
  • Чорнобривці вузьколисті або чорнобривці лимонні (Tagetes tenuifolia): вид чорнобривців заввишки близько 40 см з дрібними перистими листками та великою кількістю поодиноких квіток. Вони їстівні та мають освіжаючий цитрусовий аромат, який варіюється між лимоном, мандарином і червоним апельсином залежно від сорту. Слимаків цей вид не дуже приваблює – насправді вони часто відлякують. 

Інші види:

  • Чорнобривці ірландські мереживні (Tagetes filifolia): кущисті чорнобривці ірландські мереживні виростають приблизно на 20 см у висоту та утворюють багато вузькоперистих листків із солодким ароматом лакриці. Восени дає маленькі, білі непомітні квіти.
  • Чорнобривці лимонні (Tagetes lemmonii): багаторічний вид барвистих рослин, що досягає приблизно 40 см у висоту. Цвіте дуже пізно восени і до весни, коли зимує в правильному місці. Листя та квіти чорнобривців лимонних їстівні з пряно-солодким лимонним смаком.
  • Чорнобривці золотисті (Tagetes lucida): багаторічні чорнобривці з інтенсивним ароматом, схожим на суміш естрагону, анісу та фенхелю. Ці жовті чорнобривці виростають у висоту приблизно від 80 до 100 см і витримують приблизно -6 °C. Ацтеки використовували цю траву для ароматизації їжі та для релігійних ритуалів.
  • Чорнобривці дикі (Tagetes minuta): до 3 м заввишки з дуже великими цитрусовими перистими листками. У Перу він також відомий як «уакатай» і використовується як спеція в різноманітних мексиканських стравах.

Посадка чорнобривців: місце розташування, посів і пересадка

Чорнобривці ідеально підходять для посадки у віконних ящиках, як рослина-компаньйон на грядці або як бордюрна рослина по краю грядок. Між рослинами дотримуйтесь відстань 20-30 см. При груповій посадці відстань між рослинами повинна бути 15-20 см. Дізнайтеся, що ще потрібно враховувати при посадці чорнобривців, нижче.

Правильне місце для чорнобривців

Чорнобривці воліють сонячне або частково затінене тепле місце. Вони процвітають на добре дренованих, багатих гумусом ґрунтах. Висаджуючи в горщики та віконні ящики, використовуйте пухкий, багатий поживними речовинами ґрунт для горщиків. Такий компост добре зберігає вологу і за потреби віддає її коріння рослин. Крім того, поживні речовини, що містяться в ньому, забезпечують молоді квіти чорнобривців усім необхідним у перші кілька тижнів після посадки.


Коли садити чорнобривці

Чорнобривці чутливі до морозів і зазвичай вирощуються як однорічники. Тому їх слід починати вирощувати на теплому підвіконні і не висаджувати на відкритому повітрі до середини травня, після того, як мине останній ризик заморозків.

Посадка чорнобривців насінням

Найкраще сіяти насіння чорнобривців у приміщенні, а потім висаджувати їх на вулиці з травня. Якщо посадити насіння в приміщенні на теплому, світлому підвіконні, вони зацвітуть уже в червні. Крім того, ви можете посіяти насіння прямо на вулицю в травні. Однак чорнобривці, посіяні в травні, зацвітуть набагато пізніше. Щоб почати в приміщенні, посійте насіння чорнобривців між січнем і березнем. Наповніть відповідну ємність для вирощування бідною поживними речовинами посівною землею та розсипте насіння по поверхні. Потім полийте і переконайтеся, що ґрунт повністю вологий. Чорнобривці для проростання потребують світла, тому їх насіння не можна повністю засипати землею, а лише злегка придавити. При температурі від 18 до 20 °C і достатньому зволоженні насіння проросте приблизно за 2-3 тижні.

Чорнобривці як зелене добриво: однорічні чорнобривці також можна висівати як зелене добриво в різноманітній суміші насіння квітів, щоб покращити ґрунт і служити кормом для бджіл.

Ми рекомендуємо чорнобривці вузьколисті (Tagetes tenuifolia), які завдяки великій кількості поодиноких квіток є їжею для комах-запилювачів. Щоб ці чорнобривці зацвіли, висівайте їх прямо на відкритому повітрі з квітня.


Пересадка чорнобривців

Як тільки у сіянців з’являться перші справжні листочки, їх можна пікірувати і пересаджувати в окремі горщики. За винятком карликових сортів, рослини чорнобривців у цей час мають висоту від 5 до 8 см.

Щоб стимулювати ріст, пересадіть квіти у багатий поживними речовинами ґрунт. Просто використовуйте діббер або паличку, щоб обережно пересадити розсаду та її ніжне коріння.


Догляд за чорнобривцями

Загалом за чорнобривцями легко доглядати. Однак відразу після посадки найкраще поставити якийсь захист від слимаків і равликів, оскільки молюски люблять чорнобривці.

Листя чорнобривців, а особливо сік рослини, можуть викликати висипання та пухирі (фототоксичний контактний дерматит) у людей з чутливою шкірою, якщо після контакту з рослиною потрапити на сонце. Тому під час посадки та догляду за чорнобривцями краще завжди надягати рукавички.

Полив

Влітку їх потрібно регулярно поливати, особливо при вирощуванні в горщиках.

Під час поливу слід уникати потрапляння води на листя або квіти – волога на рослині може призвести до поширення грибкових захворювань.

Хвороби

Чорнобривці часто чутливі до сірої гнилі (Botrytis cinerea). Якщо ви помітили хворі рослини, видаліть уражені частини рослин.

Добрива

Що стосується поживних речовин, чорнобривці люблять хороший запас поживних речовин і матимуть тривалий період цвітіння за допомогою рідкого добрива. При простому застосуванні під час поливу поживні речовини з добрива надходять безпосередньо до коріння. Щоб заохотити рослину до нових квітів, підгортайте чорнобривці протягом усього літа. Це може продовжити період цвітіння на кілька тижнів.

Розмноження чорнобривців

Розмножують чорнобривці з насіння. Найкращий час року для збору насіння чорнобривців – осінь. Пізньої осені однорічні чорнобривці починають відмирати і засихати. Збирайте коричневі насіннєві головки цих рослин у період з вересня по жовтень. Дайте їм висохнути в приміщенні при кімнатній температурі протягом кількох тижнів, перш ніж звільнити насіння від квіткових капсул. Зберігайте насіння в темному, сухому і прохолодному місці. Зберігаючись таким чином, насіння чорнобривців можуть проростати протягом декількох років.

Захист від шкідників

На додаток до своїх ароматичних цитрусових запахів, чорнобривці виробляють інші сполуки, які вони виділяють у ґрунт через своє коріння. Ці кореневі виділення є досить ефективними для відганяння шкідників, що переносяться ґрунтом, таких як шкідливі види нематод. Разом із календою лікарською (Calendula officinalis), яка також відганяють нематоди, вони є незамінними на будь-якій грядці.

У теплиці підсадка чорнобривців відлякує білокрилок (Aleyrodidae), тому вони стануть чудовими рослинами-компаньйонами для томатів. Їх привабливі квіти також приваблюють запилювачів до цвітіння томатів.


Чорнобривці зимостійкі?

Чорнобривці, як правило, не зимостійкі. Однорічні види гинуть восени, але чорнобривці багаторічні, такі як Tagetes lemmonii і Tagetes lucida, певною мірою витривалі. Вони можуть переносити температуру трохи нижче нуля. Ці види повинні зимувати в безморозних, прохолодних і світлих місцях (тобто в оранжереї, теплиці або садовому сараї). Щоб уникнути появи цвілі, взимку поливайте багаторічні чорнобривці помірно.

Застосування на кухні: чи їстівні чорнобривці?

Чорнобривці їстівні, а їх квіти та листя мають цінність у фітотерапії. Квітки Tagetes patula використовуються для лікування широкого спектру станів від курячої сліпоти до гикавки та діареї. Ароматні цитрусові частини рослини використовуються як трави для приправ і в чайних сумішах. Квіти створюють красиві їстівні гарніри, а також фарбують рис і випікають.

Близьким родичем чорнобривців є цинія. Відкрийте для себе найкрасивіші сорти цієї популярної однорічної квітки та отримайте поради щодо посіву, догляду та розмноження.


Читайте також: