півонії

Догляд за півоніями: вирощуємо пишні квіти

13-05-2023 Katia Pastukh 126
  • Догляд за півоніями: вирощуємо пишні квіти

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Ці великі, сміливі багаторічники є фаворитами в саду завдяки їх ніжним, пухнастим квітам, які з’являються навесні. Ось що вам потрібно знати, щоб посадити власну рослину.

Завдяки своїм шарам великих пелюсток, яскравим відтінкам і солодким ароматом півонії стануть прекрасним доповненням до будь-якого букета чи саду. Хоча фаворитом шанувальників є рожевий колір квітів, півонії також можуть мати білий, червоний, жовтий і оранжевий відтінок. Рослини можуть виглядати делікатними, але вони досить витривалі, тому при належному догляді їх легко вирощувати. Півонії також добре виглядають у якості букета, ви зможете насолоджуватися зрізаними півоніями у вазі до трьох тижнів за належного догляду або висушити їх, щоб милуватися їх кольорами ще довше.

Види півоній

Півонії бувають трьох основних типів: трав’янисті, деревовидні та ITOH.

Трав’янисті півонії

Трав’янисті півонії (Paeonia lactiflora) є найпоширенішими в садах, серед сотень сортів. Ці сорти зазвичай мають запашні квіти рожевих, червоних і білих відтінків. Як випливає з назви, трав’янисті півонії не утворюють дерев’янистих стебел. Натомість стебла залишаються зеленими та гнучкими, тому їх може знадобитися підбити, щоб вони не перекинулися, особливо коли квіти намокають під дощем. Навесні ці півонії виробляють нову поросль із крони рослини, яка вся після заморозків відмирає на землі, подібно до більшості інших багаторічних рослин. Вони виростають від до 1 м у висоту.

Деревовидні півонії

Як випливає з назви, деревовидні півонії ростуть із стовбурової основи (Paeonia suffruticosa або Paeonia lemoinei, яку також називають листопадною півонією). Вони дорожчі та ростуть повільніше, але з часом можуть досягати 1.5 м у висоту. Деревоподібні півонії також не потребують опор, тому що їх здерев’янілі стебла можуть витримати вагу величезних квітів. Наприклад, сорт «Seidai» — це сорт деревовидної півонії, який дає подвійні рожеві квіти, які можуть досягати 20 см у діаметрі.


Півонія ITOH

Півонія ITOH (ітох), або півонія перехресна (Paeonia lemoinei x Paeonia lactiflora), є гібридом перших двох видів. Ці види півоній пропонують більш незвичайні кольори, такі як помаранчевий і жовтий. Деякі популярні сорти включають «Bartzella» і «Cora Louise». Вони ростуть до середньої висоти між типами саду та дерев, зазвичай близько 90 см у висоту.

     

Як садити півонії

Півонії продаються як бульби з голим коренем, так і у вигляді відрізків молодої рослини півонії. Висаджують їх восени, за кілька тижнів до перших заморозків. Якщо вам потрібно перемістити встановлену рослину, це теж час зробити це. Якщо вам потрібно посадити навесні, переконайтеся, що земля придатна для роботи і чи немає ризику заморозків. Знайте, що півонії, посаджені навесні, зазвичай відстають на рік від півоній, посаджених восени.

Розмістіть рослини півонії на відстані 1 м одна від одної, щоб у них було достатньо місця для росту. Не саджайде рослину занадто глибоко: півонії слід розміщувати на глибині не нижче 5 см рівня ґрунту. Інакше вони все одно пускатимуть пагони, але не зацвітуть. Посадіть свою півонію на сонце (де вона отримує щонайменше шість годин прямого сонячного світла щодня) і в добре дренований ґрунт. Переконайтеся, що обране вами місце дозволить рослині спокійно пускати коріння. Дайте квітам притулок від вітру, але не садіть його занадто близько до інших дерев або кущів, інакше рослини змагатимуться за ресурси.

Вирощування півоній

Поливайте півонії біля основи рослини на рівні землі, а не на листі, щоб запобігти поширенню хвороб. Дайте їм достатньо води, щоб вони просочилися у верхні 12 см ґрунту. Продовжуйте поливати рослини навіть після того, як квіти зів’януть, щоб листя залишалося здоровим.

Щоб підгодувати півонії до посадки, внесіть компост або добре перепрілий гній на початку літа в ґрунт. Ви також можете використовувати добриво з високим вмістом фосфору (P) і калію (K). Уникайте важких азотних (N) добрив: це забезпечить гарний ріст листя, але перешкоджатиме сильному цвітінню.

Ви можете побачити багато мурах на півонії. Не хвилюйся, вони не зашкодять вашій рослині! Просто ігноруйте їх, і вони врешті-решт підуть годуватися деінде. Однак слід оглянути рослини на ознаки звичайних захворювань. Ось декілька, на які варто звернути увагу:
  • Сіра гниль: спричиненяється грибком типу Botrytis (ботритис). Вражає рослину у вологу пору року, коли листя стає надто вологим і на ньому з’являється темно-сіра цвіль. У нашій зоні квітництва сіра гниль може уражати стебло, бутон, листя та частини півонії, які знаходяться під землею. Найчастіше ураження стосується молодих пагонів навесні в період їх відростання
  • Борошниста роса: цвіль проявляється у вигляді білого порошку. Впливає переважно на зовнішній вигляд рослини, не приносячі значної шкоди.
  • Іржа: після періоду цвітіння листя покриваються жовтувато-бурими із фіолетовим забарвленням плямами. Це грибкове захворювання, з високою швидкістю зараження (за 2-3 дні при високій вологості можуть бути уражені великі площі), оскільки спори вражають зворотню сторону листя і можуть рознотися вітром. Для профілактики використовується фугніцид після періоду цвітіння
  • В'янення півонії: грибкове ураження ґрунту, що призводить до руйнування листя та стебла. На жаль, зазвичай це призводить до загибелі рослин.

Коли обрізати півонії

Після того, як ваші півонії відцвіли, потрібно провести ряд заходів, щоб вони повернулися ще сильнішими наступного року. Видалення зів’ялих квітів допомагає рослині зберегти енергію для цвітіння наступного року та запобігає грибковим захворюванням. Видаліть відцвілі квіти та не зрізайте листя (рослині знадобиться це листя, щоб допомогти створити квіти на наступний рік).

Для трав’янистих півоній ви можете зрізати всю рослину до землі після того, як осінній мороз знищить листя. Навесні з коренів з’явиться нова поросль. Деревоподібні півонії обрізайте в кінці весни. Обов’язково видаліть пошкоджену деревину. Зробіть зрізи під кутом прямо над бруньками, які дивляться назовні.

Читайте також: