ландшафтний дизайн

Ідеї альпінарію для маленьких площ

06-01-2024 Katia Pastukh 73
 • Ідеї альпінарію для маленьких площ

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Проекти альпінарію можуть варіюватися від розлогих, натуралістичних створінь до штучно висушених русел річок до сільських курганів з каменів, ґрунту та рослин. Все залежить від ваших уподобань і кількості простору (і каменю), з яким вам доведеться працювати. Якщо у вас невелика площа, часто найкращим дизайном є проста, кругла піднята грядка з добірного каміння. Ця конструкція чудово впишеться в будь-який вдало підібраний куточок і не заважатиме вам під час косіння газону. Якщо посадити його продумано, він також не потребуватиме багато догляду.


Що вам знадобиться?

Обладнання / Інструменти

 • Лопата
 • Садова лопатка
 • Тачка
 • Матеріали
 • Камені різних розмірів
 • Ґрунт (за потреби)
 • Рослини

Інструкції

Побудуйте перший рівень

Очистіть ділянку від трави або іншого органічного матеріалу, якщо необхідно. Обов’язково викопайте дернину та інші рослини під корінь, щоб запобігти появі нових пагонів у вашому альпінарії. Розкладіть коло каменів як периметр вашої основи, зробивши діаметр приблизно 1-1,2 м (або оберіть розмір за своїм за бажанням). Це формує основу вашого саду та створює певну висоту над навколишньою землею. Ви можете використати більшість найбільших, найменш привабливих каменів у цьому нижньому шарі, але для цього не потрібні камені розміром більше 30 см у будь-якому вимірі.

Ділянку всередині першого ряду засипте піщаним ґрунтом, який забезпечує хороший дренаж. Якщо у вас є лише глинистий ґрунт, додайте в нього пісок і компост, щоб покращити дренаж. Пройдіться по ґрунту, щоб ущільнити його.


Додайте другий рівень

Сплануйте другий ряд каменів. Це може бути просто менша версія першого ряду, що утворює коло в колі, або це може мати форму однієї чи кількох смуг каменю, які проходять через центр периметра. У будь-якому випадку другий ряд має забезпечувати достатньо місця для рослин між периметром грядки та камінням другого ряду, а також у будь-яких додаткових просторах, створених другим рядом.

Розмістіть другий ряд каменів за своїм планом (і не бійтеся експериментувати). Оскільки ви використовували найважчі камені для першого рівня, у вас є легші камені, якими легше маневрувати, для другої гілки. Спробуйте використати тут каміння, яке найкраще виглядає (будь-який розмір підійде), оскільки вони будуть помітніші, ніж фундаментні камені.


Виберіть рослини для свого альпінарію

Почніть вибір рослини з вибору колірної гами, яка буде добре поєднуватися з вашим каменем. Наприклад, якщо в саду в основному використано червоний піщаник, вам знадобляться рослини з відтінком червоного, а також рослини сріблястого, жовтого, білого або інших додаткових кольорів.

Окрім вибору за кольором, вибирайте рослини, які ростуть у добре дренованому ґрунті. Також переконайтеся, що рослини мають однакові вимоги до поливу та відповідають кількості сонячного світла, яке отримує сад. Найкраще підходять посухостійкі рослини, хоча ви можете зробити виняток для особливо гарного екземпляра, який можна розглядати як однорічну (тобто тимчасову) рослину. Нарешті, шукайте варіації висоти рослини та текстури листя для максимального візуального ефекту та інтересу.


Посадіть свій альпінарій

Розмістіть рослини у своєму альпінарії, поки вони ще в горщиках. Зазвичай найкраще садити по три: групуючи три рослини одного виду разом або в стратегічному порядку. Майте на увазі, що ви будете вставляти каміння серед рослин.

Визначившись із макетом, почніть висаджувати додатковий ґрунт за потреби, додаючи камені для декоративного ефекту по ходу (якщо ви додасте всі камені перед посадкою, вони просто заважатимуть вам копати).

Якщо ви хочете покрити невеликі ділянки ґрунту кам’яною мульчею (щоб запобігти росту бур’янів), використовуйте невеликі камінці того ж типу (або принаймні подібного кольору), що й основні камені, що утворюють структуру скелі.


Зразок дизайну альпінарію

Ось хороший вибір рослин для невеликого альпінарію, вибраний за кольором, вимогам догляду, розміром/висотою та текстурою:

 • 6 горщиків шотландського моху (моховинка шиловидна) (Sagina subulata Aurea) для низькорослих рослин з жовтим відтінком
 • 1 жовтий нарцис (Narcissus) для більшої жовтизни; мініатюрні сорти найкраще підходять для невеликих альпінаріїв
 • 3 горщики з молочаєм мигдалеподібним (Euphorbia amygdaloides Purpurea) за їх жовте цвітіння та червоні стебла; більш високі рослини, які надають композиції деяку глибину
 • 3 горщики з молодилом покрівельним (Sempervivum tectorum) для більшого червоного кольору разом із деяким низькорослим листям
 • 3 горщики з роговиком повстяним (Cerastium tomentosum) для сріблястого листя та білих квітів
 • 1 рослина чистецю візантійського (Stachys byzantina) для більшого сріблястого листя
 • 3 горщики з іберісом вічнозеленим (Iberis sempervirens Purity) за їх вражаючі білі квіти

Навесні та на початку літа (коли рослини цвітуть) цей альпінарій виглядатиме гарніше, ніж наприкінці літа. Це приклад компромісу, на який ви повинні піти, якщо у вас немає простору, достатнього для реалізації плану послідовності цвітіння. Для яскравого цвітіння протягом літа ви можете легко додати до суміші однорічний портулак.

Ще один компроміс – шотландський мох, який погано переносить посуху. Це випадок жертвування довголіттям заради тимчасового яскравого кольору та текстури. Шотландський мох підходить для посадки в зонах від 4 до 9 (територія України - зона 6) і має дрібні білі квіти, але його вирощують переважно заради суцільного жовтувато-зеленого килима, який він створює. Росте на сонці до півтіні.

Єдина рослина в цьому прикладі дизайну, яку вирощують більше заради квітки, ніж листя, – це нарцис. Відносно грубі текстури баранячого вуха, молочаю, курей і курчат добре контрастують з іншими рослинами, усі з яких мають ніжніше листя. Коли роки пройдуть і нарцис і бараняче вухо поширяться, ви можете їх розділити. Якщо ви вирішили, що вони занадто захаращують ваш альпінарій, пересадіть їх кудись у дворі.

Порада
Надайте своєму альпінарію вигляду «вирощеного на місці», укладаючи шари під час посадки. Спочатку поставте кілька рослин, а потім додайте каміння навколо них, ніби рослини виросли крізь «щілини» в скелях. Намагайтеся покрити якомога більше поверхні камінням і рослинами.

Поширені питання

Як зробити простий альпінарій?

Проста ідея альпінарію може бути просто круглою піднятою грядкою з великим каменем по периметру, меншими каменями та землею всередині, а також вибором рослин. Прагніть до рослин, які не потребують догляду, які підходять для вашого середовища, щоб ваш сад не потребував особливого догляду.

Що добре виглядає в альпінарії?

Шукайте рослини, які додають висоту, текстуру та колір для вашого альпінарію. Ґрунтопокривні, такі як седуми, можуть заповнювати простір і навіть рости на скелях. Декоративні трави можуть додати висоту та текстуру. А сезонні квіти можуть внести колорит.

Як уберегти від бур’янів свій альпінарій?

Шар мульчі у вашому альпінарії може допомогти придушити бур’яни. Подібним чином ґрунтовий покрив, який добре почувається у вашому середовищі, може служити бар’єром для бур’янів.

Читайте також: