боротьба з бур'янами амброзія

Як розпізнати та уникнути амброзії?

15-01-2024 Katia Pastukh 57
  • Як розпізнати та уникнути амброзії?

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Амброзія — це рослина, яку багато людей знають за назвою, оскільки вона є головним джерелом осінньої алергії. Але не всі знають, як ця рослина виглядає. І його може бути важко ідентифікувати, оскільки він досить непоказний. На ній немає різнокольорових ягід, як на пасльоні гірко-солодкому, і навіть коли вона цвіте, її квіти можуть тільки мріяти про характер квіток кульбаби.

Амброзія починає цвісти наприкінці літа, зазвичай у серпні, і триває до листопада, причому найвищий місяць пилку – вересень.

Існує два основних види амброзії:

  • Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia) 
  • Амброзія тридільна (Ambrosia trifida)

Хоча амброзію звичайну часто легко сплутати з деякими іншими рослинами, такими як полин, вона має певні характеристики, які чітко відрізняють її від її близького родича, гігантської амброзії. Примітно, що звичайна амброзія не завжди низька (її розмір залежить від умов вирощування, але може досягати 1,8 м у висоту), але вона не зможе зрівнятися з амброзією трироздільною (Giant Ragweed), яка може досягати приголомшливих 4,5 м у висоту.

Крім того, ви можете навчитися розпізнавати рослини амброзії за їх листям і цвітінням.

Листя амброзії полонистої

Лист амброзії звичайної складається з кількох листочків, які мають вигляд папороті. Листочки, по суті, є мініатюрними версіями цілого листка. Такі листи іноді називають «двічі складеними» або «двоскладними». Листочки мають приблизно 15 см у довжину та 10 см в ширину. Сама звичайна рослина амброзії, якщо її залишити в спокої, може вирости до 1,8 м у висоту.

Інша особливість амброзії звичайної проявляється в перших листках рослини, які вперше з’являються після проростання насіння. Ці листочки зазвичай мають фіолетові крапки. Однак важливо зазначити, що інші бур’яни можуть мати фіолетові плями, тому не поспішайте робити висновки, якщо побачите подібне листя. Наприклад, лобода біла (Chenopodium album) — ще одна досить непоказна рослина, листя якої часто зустрічається з фіолетовим кольором.


Цвіт амброзії полонистої

Рід Амброзія, до складу якого входить амброзія, відноситься до сімейства айстрових. Але звичайне цвітіння амброзії зовсім не схоже на барвисті квіти айстри новоанглійської, наприклад. Квіти амброзії надзвичайно непоказні. Насправді випадковий спостерігач може навіть не розпізнати їх як квіти, оскільки вони виглядають як маленькі жовтуваті шишки.

Амброзія однодомна, тобто одна рослина містить чоловічі та жіночі квітки. На зображенні нижче показаний колос чоловічих квіток амброзії звичайної. Використовуючи збільшувальне скло, ви зможете виявити наявність п’яти тичинок на кожній із цих чоловічих квіток. Жіночі квіти амброзії навіть легше не помітити, ніж чоловічі, оскільки вони сховані у верхніх пазухах листків — кутах між верхньою стороною листка або стебла та опорним стеблом або гілкою.

Після квітів з’являються плоди, які технічно позначаються як «сім’янка», невеликий сухий однонасінний плід. Кожен плід коричневий і, як і квіти, також непомітний.


Листя амброзії трироздільної

Гігантська амброзія має «пальчате» листя. Це означає, що форма листя нагадує форму долоні. У гігантської амброзії є два різновиди листя: один тип має п’ять сегментів (більше схожий на руку), а інший – три сегменти. Отже, якщо ви знайшли дуже високий бур’ян із листям, схожим на будь-яке з зображених нижче, є хороший шанс, що ви зіткнулися з трироздільної амброзією.

Листя зазвичай мають зубчасті краї, а їх зелені стебла вкриті крихітними білими волосками. Крім того, менші листки навколо основи рослини часто мають волоски на нижній стороні. Загалом листя може бути до 30 см в довжину і 20 см у ширину.

Цвіт амброзії трироздільної

Квіти амброзії гігантської дуже схожі на квітки амброзії звичайної. На багатьох верхніх стеблах рослини росте квітковий колос циліндричної форми довжиною приблизно від 8-15 см. Рослина також часто має трохи менші квіткові колоски ближче до основи.

Як і у звичайної амброзії, цвітіння виглядає як невеликі горбки. Довжина кожної квітки становить лише одну восьму дюйма. Квітки спочатку зелені, але в міру дозрівання стають жовто-зеленими, а потім жовто-коричневими.


Як боротися з амброзією?

Один із найкращих способів уберегти амброзію від захоплення вашого подвір’я — регулярно вносити добрива та косити, а також доглядати за клумбами та очищати їх від бур’янів.

Але якщо вона вже є у вашому дворі, то як боротися з амброзією? Природний, органічний спосіб полягає в тому, щоб вирвати вручну будь-яку рослину амброзії, яка ховається у вашому дворі. Цей метод слід виконати до того, як амброзія зацвіте, інакше ви маєте справу з новими насінням, які розсипаються у вашому дворі та грядках. Ви також можете вибрати гербіцид, який знищує бур’яни, який слід застосовувати з середини весни до початку літа, поки рослини ще незрілі.