драцена догляд

Драцена: вирощування та догляд

16-05-2023 Katia Pastukh 566
 • Драцена: вирощування та догляд

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Оживіть практично будь-який простір у вашому домі за допомогою цих адаптивних кімнатних рослин.

Драцена - це велика група популярних кімнатних рослин,які добре переносять різноманітні умови вирощування. Її вирощують переважно заради зеленого або строкатого листя, схожого на ремінці. Іноді на рослинах утворюються скупчення маленьких запашних білих суцвіть (але рідко в кімнатних умовах). Невелика, кущова форма молодих рослин підходить для камінів, стільниць і столів.

У правильних умовах рослини досягають 1,5-1,8 м у висоту, що робить їх ідеальними для того, щоб оживити куточок вітальні, їдальні чи спальні.

Вузьке листя драцени може бути повністю зеленим або включати смуги або краї зеленого, кремового, червоного або жовтого кольору. Листя починаються як кільця навколо центрального стебла і з віком набувають вигляду бамбука. Фактично, одна з найбільш часто вирощуваних драцен продається як щасливий бамбук. Цю рослину можна також посадити на вулиці, додавши барвистого акценту вашому двору.

Рослини драцени токсичні для собак і кішок, тому розміщуйте їх у місцях, недоступних для тварин у вашому домі.

Значення і символіка драцени

Назва «драцена» походить від грецького слова, що означає самку дракона, і рослини отримали цю назву через червоний сік, який, здається, витікає з деяких культурних сортів (особливо Dracaena draco та Dracaena cinnabari). Окрім створення барвників, цей сік використовувався різними способами.


Люди в усьому Середземномор’ї вірили, що сік має лікувальні властивості, і використовували його для лікування респіраторних і шлунково-кишкових проблем. Інші вважали, що це щось на зразок панацеї.

Червоний сік, званий кров’ю дракона, має довгу історію минулого та теперішнього використання в ритуалах і спіритизмі. Його використовують як пахощі для очищення простору від негативної енергії або сутностей. Його також використовували в написах на талісманах і магічних печатках. У неоязичництві він використовується в заклинаннях на любов, сексуальність, захист і вигнання.

Незалежно від того, чи вірите ви в духовну символіку крові дракона (чи ні), рослини драцени є чудовим вибором для вашого внутрішнього простору.

Застосування та переваги драцени

Поліпшення якості повітря

Зелені рослини поповнюють кисень, а деякі навіть очищають повітря. Рослини драцени є одними з найбільш корисних для якості повітря в приміщенні. Згідно з дослідженням НАСА щодо чистого повітря, рослини драцени можуть видаляти бензол, формальдегід, трихлоретилен, ксилол, толуол і вуглекислий газ з атмосфери в приміщенні.

Декоративне використання

Рослини драцени люблять за їх декоративне використання. Вони ростуть у такій кількості дивовижних форм і розмірів і мають вражаюче вічнозелене листя, що їх можна успішно розгорнути майже в будь-якій дизайнерській схемі. Використовуйте вищий сорт, щоб додати візуального інтересу порожньому кутку, більш повний сорт, щоб заповнити баланс меблів, і компактні драцени, як акценти на столах або партах.

Барвники та лаки

Деякі сорти драцени мають унікальний червоний сік. Століттями люди використовували червоний сік як лак і барвник. Фактично, вважається, що він відповідає за червоний відтінок скрипок Страдіварі.

Де посадити драцену?

Зазвичай драцени вирощують як кімнатні рослини, але влітку їх можна переносити на вулицю в будь-яке місце з яскравим непрямим освітленням.

Читайте також: 12 найкращих видів драцени для вирощування

Догляд за драценою

Драцену надзвичайно легко вирощувати в домашніх умовах, дотримуючись елементарного догляду. Ці прості у вирощуванні рослин ідеально підходять для початківців, через зелених сортів драцен може переносити широкий комплекс умов вирощування. Однак вони будуть найкращими, процвітаються і виглядатимуть найкраще, коли умови будуть рости сприятливими.

Ґрунт і полив

Драцена вимагає добре дренованого грунту. Дайте ґрунту просохнути між поливами. Або дайте йому повністю висохнути, поки листя не почнуть буріти, особливо на кінчиках. Вологий ґрунт, навпаки, може бути для рослини фатальним.

Хоча деякі сорти драцени досить добре перенести посуху, жеден не застрахований від кореневої гнилі. У зв’язку з цим важливо не перезволожувати драцену і не залишати її в стоячому водієві. Щоб отримати найкращі результати, прагніть до помірної вологи. Не дозволяйте рослині повністю засохнути, але не поливайте її занадто рано.

Рекомендується поливати, коли верхні 2 см ґрунту виглядають сухими. Для отримання рослин це означає рясний полив кожні 7-10 днів.

Частота поливу залежить від пори року (частіше навесні та влітку/рідше восени та взимку) та клімату (частіше у спекотних сухих умовах/рідше у прохолодних та вологих умовах). Розміщення у вашій домівці також впливає на частоту полива. Рослини, які підтримують більше сонячного світла, потребують більше води.

 • Симптоми перезволоження:перезволоження рослини призведе до того, що листя стане жовтим, коричневим і опаде. На щастя, це відбувається на ранній стадії, тому ви досить скоро дізнаєтесь, що переполили рослину. Коли це станеться, спробуйте позбутися від надмірної вологи і почекайте з подальшим поливом.
 • Симптоми недостатнього поливу:коли драцену недостатньо поливати, на її стеблах з’являться "зморшки", а кінчики листя почнуть висихати, стаючи хрусткими та коричневими. Коли це станеться, полийте свою рослину якомога швидше і подивіться, як зморшки зникнуть.

Щоб уникнути хімічного забруднення хлором або фторидом, використовуйте фільтровану воду, провідною або бутильованою мінеральною водою.

Світло

Драцена досить гнучка щодо своїх вимог до освітлення, із задоволенням живе в будь-якому місці, починаючи від тьмяно освітленої офісної будівлі до підвіконня яскраво освітленого вікна.

Більшість драцен добре переносять умови слабкого освітлення, але найкраще переносять помірне або яскраве непряме сонячне світло.

Прямі сонячні промені обпалюють листя драцени!

Підживлення та удобрення

Удобрюйте драцену один або два рази на рік, щоб зберегти цю рослину здоровою та сприяти зростанню.

Рослини драцени ростуть повільно, тому часто підгодовувати їх не потрібно. Щоб уникнути сольових опіків, удобрюйте драцену збалансованим, водорозчинним добривом, розведеним до половини концентрації. Підійде будь-яке універсальне добриво для кімнатних рослин, яке вноситься відповідно до інструкцій на упаковці. Підживлюйте лише протягом вегетаційного періоду.


Обрізка

Сорти драцени коливаються у висоту від 60 см до 3 м, тому ви можете обрізати свою рослину, щоб зменшити її розмір. Під час вегетаційного періоду використовуйте чистий секатор або гострий ніж, щоб обрізати стебла на потрібну висоту.

Хоча рослини драцени не потребують особливого догляду, мертві або відмираючі листя та стебла також слід видаляти з рослини. Зріжте їх біля основи стебел. Якщо якісь тростини необхідно видалити, обріжте їх під кутом, щоб уникнути хвороби.

Обрізати драцену краще в період вегетації. Для обрізки вам знадобиться набір гострих стерильних секаторів, щоб забезпечити чисті зрізи без хвороб.

Уникайте обрізки, якщо це можливо, коли рослина перебуває в стані спокою (восени та взимку).

Пересадка 

Драцени ростуть повільно і не потребують частої пересадки. Якщо драцена тривалий час росте в одному горщику в приміщенні, вона може зіткнутися з деякими проблемами.

Краї та кінчики листя можуть побуріти та відмерти як реакція на накопичення добрив та солей із пом’якшеної води.

Одне з рішень — пересаджувати драцену кожні пару років, щоразу замінюючи якомога більше старого ґрунту. Або ви можете зробити регулярну звичку вимивати ґрунт, тобто промивати його водою, поки вона не стане чистою на дні горщика.


Пересадка також потрібна, якщо коріння вашої рослини піднялися над ґрунтом або проросли з дренажних отворів горщика, то настав час для більшого горщика. Для досягнення найкращих результатів пересаджуйте рослини протягом вегетаційного періоду.

 • Для початку знайдіть новий горщик приблизно на 5-8 см більший за поточний контейнер для вашої рослини.
 • Візьміть рослину за стебло або стовбур і обережно витягніть її з горщика.
 • Розв’яжіть його коріння, щоб видалити частину старого ґрунту.
 • Потім вистеліть новий горщик галькою та шаром землі.
 • Помістіть рослину поверх ґрунту та заповніть її з боків, доки не буде покрита верхня частина коренів.
 • Залиште приблизно 2,5 см між верхньою частиною ґрунту та краєм горщика.
 • Ретельно полийте і дайте стекти зайвій волозі.

Основні інструменти для вирощування драцени

 • Гострі секатори (тупі або іржаві інструменти роблять рослини сприйнятливими до хвороб)
 • Грунтовий зонд або вологомір (для оптимального поливу)
 • Збалансоване добриво
 • Лійка
 • Пляшка з розпилювачем або бризкалка

Шкідники та хвороби драцени

Зовнішні драцени чутливі до різних грибків і хвороб, але щитівки і павутинний кліщ є двома найпоширенішими проблемами, з якими стикаються кімнатні драцени.

Обидва вимагають обробки спеціальними інсектицидами. Зверніться до місцевого садового центру, щоб вибрати правильну формулу.

 • Щитівки: на листі оксамитовими білими плямами, які згодом втрачають свій колір.
 • Павутинний кліщ: кліщі утворюють коричневі плями на листках вашої рослини (схожі на те, що ви можете побачити в посушливому середовищі).

Слідкуйте за павутинними кліщами, які люблять тепле сухе середовище, яке зазвичай зустрічається в домашніх умовах. Ви помітите, що на вашій рослині є небажані відвідувачі, якщо побачите павутинку та листя з крапками. Павутинні кліщі (які є павукоподібними, а не комахами) швидко розмножуються, і їх слід знищувати, як тільки їх помічають.

Періодичне обприскування рослини (особливо нижньої сторони листя) і ґрунту під ним олією німу допомагає контролювати цього шкідника. Запобігайте появі павутинного кліща на вулиці, регулярно промиваючи драцену водою.

Хвороби драцени:

 • В’янення або опадання листя – зазвичай це відбувається через надлишок води або недостатнє освітлення.
 • Втрата листя – ваша рослина може бути занадто холодною або страждає від кореневої гнилі. Помістіть свою рослину в горщик з хорошим дренажем. Переконайтеся, що він знаходиться в теплому, сонячному місці та не піддається протягам холодного повітря.
 • Жовтіє листя – кілька жовтих листків є частиною природного циклу росту. Деякі, однак, можуть вказувати на перезволоження.
 • Коричневі плями на листі – занадто низька вологість може призвести до появи коричневих плям на листі. Додайте піддон для гальки з водою на дно рослини або щотижня збризкуйте водою.

Як розмножити драцену?

Для найбільшого успіху розмножуйте рослини лише протягом вегетаційного періоду (навесні та влітку). Існує кілька простих способів розмноження драцени. Той, який ви виберете, залежатиме від вашої рослини та живця, який ви хочете взяти.


Верхнє зрізання

 • Відрахуйте кілька сантиметрів вниз від нижньої лінії верхнього листя рослини та зріжте стебло.
 • Помістіть живець прямо в ґрунт або потримайте його у вазі з водою, поки не проросте коріння.

Хоча це звучить тривожно, ріст оригінальної рослини незабаром відновиться.

Зрізання стебла

 • Дотримуйтеся того самого методу, що й при верхньому зрізанні, але включіть кілька сантиметрів стебла.
 • Потім ви можете розділити стебло на частини по 20 см (зважаючи на те, який кінець є верхнім, а який нижнім).
 • Посадіть їх у ґрунт або тримайте у воді, поки не проросте коріння.

Взяття стеблових живців – найкращий спосіб отримати відразу кілька клонів рослини. Це може здатися радикальним методом, але вихідна рослина залишатиметься здоровою та продовжуватиме рости, поки на рослині залишиться принаймні половина стебла. Переконайтеся, що кожен живець містить кілька вузлів стебла (точок, де листя прикріплюється до стебла). Посадіть їх у контейнер із вологим ґрунтом або поставте в склянку з водою, що займе трохи більше часу. Після того, як живці укоріняться, висадіть кожен у невелику ємність.

Нарізка кореневищ

Драцени, які природним чином поширюються через підземні кореневища, як зміїні рослини, можна легко розмножити, відокремивши нові рослини, які проростають із кореневищ.

 • Просто знайдіть окрему частинку, відламайте її з коренем і тримайте у воді, поки не проросте нове коріння.
 • Для швидшого результату занурте кореневу частину живців у гормон росту коренів, який можна знайти в будь-якому садівничому центрі.

Популярні питання

У моєї драцени жовтіє листя. Що не так?

Жовте листя зазвичай вказує на те, що ви переполиваєте рослину або тримаєте її в контейнері з поганим дренажем. Поливайте рослину, поки ґрунт не стане вологим, але не мокрим. Використовуйте добре дренований ґрунт у контейнері з достатнім дренажем, і рослина має відновитися.

Чи правда, що кімнатні рослини драцени очищають повітря?

Згідно з відомим дослідженням NASA Air Quality1, рослини драцени є одними з найефективніших кімнатних рослин для видалення забруднюючих речовин з повітря в домі. Хоча ці рослини справді можуть видаляти певні шкідливі хімічні речовини з повітря, кількість рослин, необхідна для будь-якого вимірного впливу на якість повітря у вашому домі, була б непрактичною. Але ви можете насолоджуватися цими рослинами за красу, яку їхнє листя приносить у внутрішні приміщення.

Як доглядати за драценою?

Хорошим правилом є поливати, коли верхній шар ґрунту здається сухим. Щоб уникнути хімічної шкоди від хлору або фтору, поливайте фільтрованою водопровідною або бутильованою мінеральною водою. Рослини драцени ростуть повільно, тому часто підгодовувати їх не потрібно. Щоб уникнути сольових опіків, удобрюйте драцену збалансованим, водорозчинним комерційним добривом, розведеним до половини концентрації. Підживлюйте так часто, як один раз на місяць, лише протягом вегетаційного періоду.

Як часто поливати драцену?

Більшість рослин драцени слід ретельно поливати один раз кожні 7-10 днів навесні та влітку та кожні 14-21 день протягом пізньої осені та взимку.

Скільки світла потрібно драцені?

Більшість драцен добре переносять умови слабкого освітлення, але найкраще їм підходить помірне або яскраве фільтроване сонячне світло. Прямі сонячні промені обпалюють їх листя.

Яка ґрунтова суміш для рослин драцени найкраща?

Найкраща ґрунтова суміш для рослин драцени – це груба, добре дренована ґрунтова суміш для кімнатних рослин.

Чи очищають повітря драцени?

Згідно з дослідженням НАСА щодо чистого повітря, рослини драцени можуть видаляти бензол, формальдегід, трихлоретилен, ксилол, толуол і вуглекислий газ з атмосфери в приміщенні.

Чому у моєї драцени коричневі кінчики?

Коричневі кінчики на листі драцени зазвичай виникають через недостатнє освітлення або недостатній полив. Занадто низька вологість також може призвести до появи коричневих плям на листках. Додайте піддон для гальки з водою на дно рослини або щотижня збризкуйте водою.

Чи можна виростити драцену з живців?

Для найбільшого успіху розмножуйте рослини лише протягом вегетаційного періоду (навесні та влітку).

Три найпоширеніші методи включають:

 • Верхнє зрізання – відрахуйте кілька сантиметрів вниз від нижньої лінії верхнього листя рослини та зріжте стебло. Помістіть живець прямо в ґрунт або потримайте його у вазі з водою, поки не проросте коріння.
 • Зрізання стебла – дотримуйтеся того самого методу, що й верхнє зрізання, але включіть кілька сантиметрів стебла. Посадіть їх у ґрунт або тримайте у воді, поки не проросте коріння.
 • Нарізка кореневищ – драцени, які природним чином поширюються через підземні кореневища, як зміїні рослини, можна легко розмножити, відокремивши нові рослини, які проростають із кореневищ. Просто знайдіть окрему розетку, відламайте її з коренем і тримайте у воді, поки не проросте нове коріння.

Як оживити драцену?

Найбільш поширеною причиною того, що ваша драцена може в’янути, є надмірний полив або брак світла.

Перевірте грунтову основу на вологість (зондом або пальцями) і дайте їй повністю висохнути, якщо вона виглядає насиченою. Перемістіть рослину в більш світле місце вдома і переконайтеся, що на неї не потрапляють холодні протяги.

Читайте також: