персик догляд

Персикове дерево: вирощування та догляд

07-05-2024 Katia Pastukh 49
 • Персикове дерево: вирощування та догляд

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Персикове дерево навіває спогади про теплий, сонячний середземноморський відпочинок. Незважаючи на асоціацію з більш теплим кліматом, персикові дерева можуть процвітати в більш прохолодних умовах, їх легко вирощувати та доглядати. Дізнайтеся все про вирощування та посадку персиків у своєму саду.


Персикові дерева вирощують по всьому світу тисячоліттями, і ви також можете насолоджуватися власноруч вирощеними соковитими плодами.

Існує сорт персикового дерева, який вирощують просто як декоративний, тому переконайтеся, що вибираєте сорт, вирощений спеціально за якістю його плодів.

Персикове дерево, яке цвіте навесні, є надзвичайно красивим і довговічним, і його можна навчити виростати до певного розміру. Це робить їх придатними для вирощування в горщиках, навіть якщо у вас не так багато місця в саду.

Персикове дерево: походження та характеристика

Персик (Prunus persica) — це листяне дерево, яке вперше було вирощено у східному Китаї, але, як випливає з назви, протягом багатьох років його широко вирощували в Ірані (раніше відомому як Персія).

Це частина роду Prunus, до якого також входять черешня (Prunus avium), слива (Prunus domestica), абрикос (Prunus armeniaca) тощо.

Розмір

Персикове дерево може виростати до 7 м у висоту і в ширину.

Розмір залежить від сорту, але ріст також можна обмежити за допомогою обрізки. Дерева персика випускаються зі стандартними, напівкарликовими і карликовими підщепами.


Листя та квіти

Листя персикового дерева глянцево-зелене та ланцетне, довжиною від 7 до 16 см і шириною від 2 до 3 см.

Ранньою весною персикові дерева дають маленькі рожеві квіти поодиноко або групами по дві-три. Ці квіти пропонують велику кількість пилку та нектару для бджіл та інших запилювачів.


Плоди

 • М'якоть: персики славляться своїми смачними плодами з ніжною жовтою, білою або червоною м'якоттю.
 • Шкірка: Залежно від сорту шкірка плодів персика може бути оксамитовою або гладкою. Більшість культурних сортів мають нечітку шкірку, тоді як сорти з гладкою шкіркою відомі як нектарини (Prunus persica var. nectarina).
 • Кісточка: надзвичайно тверда оболонка, яка оточує невелике мигдалеподібне насіння в плоді, тому персики класифікуються як кісточкові.


Вирощування персикових дерев

Самоплідні дерева потрібно вирощувати в захищеному місці. Таке укриття потрібне для захисту ніжних весняних суцвіть від заморозків і сприяння дозріванню плодів.

В саду

Якщо висадити в саду, для процвітання персиковим деревам потрібен:

 • Ґрунт: родючий, добре дренований ґрунт, і вони будуть 
 • Місце: освітлене сонцем, їм потрібно щонайменше 6-8 годин сонячного світла щодня протягом вегетаційного періоду.
Посадіть персикові дерева біля стіни, що виходить на південь чи захід, щоб захистити їх від морозу та холоду, або в горщиках, щоб їх можна було перенести під укриття на зиму.

 Персикові дерева ідеально підходять для вирощування в якості еспалієра (на шпалері), оскільки їх можна навчити рости в різноманітних формальних формах.

Персикові дерева можуть вирости досить великими, тому, якщо ви хочете посадити більше одного, залиште між ними 3-4 м простору.


У теплицях

Персикові дерева можна вирощувати під укриттям цілий рік у теплицях.  

Обирайте сорти персиків, які підходять для вирощування в теплиці. Шукайте самозапильні, компактні сорти з меншою потребою в охолодженні.

В контейнерах

Персикове дерево також можна вирощувати як бонсай. Вибирайте карликові персикові дерева для вирощування в горщиках або контейнерах. 


Чи можна виростити персикове дерево з кісточки?

Так, ви можете виростити персикове дерево з кісточки.

Будьте готові до повільного процесу: дереву знадобиться щонайменше 3-4 роки, щоб зацвісти або дати плоди.

Культивар, вирощений із насіння, не завжди може ідеально повторювати дерево, з якого його було взято, якщо інші персикові дерева знаходяться в безпосередній близькості від запилювачів.

Як виростити персикове дерево з кісточки?

 • Видаліть кісточку з плоду персика і дайте йому висохнути протягом декількох тижнів
 • Висадіть на вулицю восени (і дочекайтеся весняних сходів) або зберігайте в холодильнику на 6-8 тижнів, щоб перервати період спокою.
 • Перед посадкою потріть твердий корпус насіння наждачним папером, щоб зламати його
 • Наповніть горщик глибиною 30 см компостом для насіння
 • Просуньте кісточку персика на 2,5 см у ґрунт
 • Тримайте вологим і помістіть у тепле місце з кімнатною температурою
 • Пророщування може тривати до 6 тижнів

Читайте також: Персикове дерево з кісточки: 5 простих кроків

Догляд за персиковим деревом

Персикові дерева можна купити як з голим коренем, так і в контейнерах:

 • З голим коренем можна висаджувати в період з листопада по березень, коли дерево перебуває в стані спокою,
 • В контейнері можна висаджувати в будь-який час року.

Після того, як персики посаджені, потрібно виконати кілька ключових завдань, щоб забезпечити міцне дерево та рясний урожай персиків.

Полив персикових дерев

Полив необхідний і повинен здійснюватися регулярно, особливо під час формування плодів.

У спекотну погоду персикові дерева, посаджені біля стін, регулярно поливайте, так як ґрунт на таких ділянках може дуже швидко пересихати.

Щодня перевіряйте персикові дерева в контейнерах і за потреби поливайте.

Ключем до поливу під час дозрівання плодів є послідовність, оскільки нерегулярний або надмірний полив може призвести до розриву шкірки.


Підживлення 

Підживлення персикових дерев гарантує, що вони сильні, здорові та здатні давати великий урожай фруктів.

Підгодовуйте персикове дерево збалансованим добривом двічі на рік: наприкінці весни та наприкінці літа
 • Добриво з балансом азоту, фосфору і калію сприятиме розвитку плодів.
 • Коли персики набухають на дереві, щотижня вносьте добрива з високим вмістом калію.

Регулярно видаляйте бур’яни біля основи персикових дерев, щоб бур’яни не позбавляли дерева поживних речовин у ґрунті. Мульчуйте навколо основи персикового дерева, щоб додати поживні речовини в ґрунт і зберегти вологу в землі, зменшуючи потребу в поливі.


Обрізка персикових дерев

Коли обрізати персикове дерево: навесні перед початком росту.

Персикові дерева ростуть на однорічній деревині, тому важливо щороку проводити «замінну обрізку». Мета полягає в тому, щоб замінити деревину, яка дала плоди, новими пагонами, які дадуть урожай наступного року.

Щороку можна видаляти до 40% дерева.

 • Видаляйте старі неплодоносні пагони, обов’язково залишаючи однорічні пагони довжиною 45-60 см.
 • Обріжте однорічні плодоносні пагони на третину, щоб прискорити розвиток нових пагонів на наступний рік.
 • Зріжте старі гілки туди, де новий сильний пагін починає перенаправляти свою енергію, або до шийки гілки.
Ніколи не обрізайте персикові дерева взимку, оскільки це знижує їх морозостійкість.


Читайте також: Обрізка персикового дерева весною

Поширені шкідники та хвороби

Курчавість листя персика

Курчавість листя персика — це грибкове захворювання, яке призводить до викривлення та опадання листя навесні. Спричинене грибком Taphrina deformans, листя стає м’ятим і покривається білими суперечками.

 • Лікування: можна використовувати фунгіциди, а дерева можна накривати поліетиленом, щоб пагони залишалися сухими, або швидко видалити уражене листя, щоб зменшити ймовірність повторної появи грибка наступного року.


Грибок бурої гнилі

Грибок бурої гнилі (Monilinia fructicola) — це грибкове захворювання, яке може завдати шкоди врожаю. Ранні симптоми включають відмирання суцвіть, які утворюють нечітку сіру масу на гілках, і невеликі плями коричневої гнилі на плодах. Спори можуть розмножуватися надзвичайно швидко, знищуючи весь плід протягом декількох днів.

 • Лікування: для уражених дерев можна використовувати фунгіцид, і всі плоди необхідно видаляти в кінці кожного сезону, щоб запобігти появі гнилі.

Парша 

Парша персика (Cladosporium carpophilum) — це грибкове захворювання, яке викликає розтріскування плодів і, зрештою, гниття. Він процвітає в теплих, вологих середовищах.

Оскільки грибок парші зимує на гілках, виявлення та видалення інфікованих гілок ранньою весною є одним із заходів контролю. Обрізка для створення відкритого дерева з хорошою циркуляцією також є великою підмогою.

Парша на персиках є переважно поверхневою проблемою, і уражені плоди, як правило, їстівні після очищення.


Читайте також: