ґрунт добрива азот

10 простих способів додати азот у ґрунт

12-06-2024 Katia Pastukh 46
 • 10 простих способів додати азот у ґрунт

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Азот, ключовий макроелемент для рослин, життєво важливий, оскільки він є основним компонентом хлорофілу, сполуки, яка дозволяє рослинам здійснювати фотосинтез.

Азот також є основним компонентом амінокислот. Без цих будівельних блоків білків рослини в’януть і загинуть.

Тому вкрай важливо знати, як додати азот у ґрунт, щоб забезпечити свої рослини, незалежно від того, декоративні вони чи їстівні.

Однак не весь азот однаковий. Цей огляд джерел і продуктів азоту допоможе вам вибрати азот, який найкраще підходить для того, що ви вирощуєте. Якщо не вказано інше, щодо кількості дотримуйтесь інструкцій на етикетці продукту.


Як визначити, чи потрібен ґрунту азот?

Перш ніж додавати азот — або будь-яку іншу поживну речовину для рослин, якщо на те пішло — ви повинні переконатися, що рослині справді його не вистачає.

Надлишок азоту шкідливий не тільки для рослин, але й для навколишнього середовища, оскільки стік азоту забруднює водні шляхи та інші водойми.

Якщо ви маєте справу з великою територією, такою як город, найкращий спосіб переконатися, що азот потрібен, це провести тестування ґрунту. Для окремих рослин це не завжди практично і можливо. Тим не менш, перш ніж дати нездоровій на вигляд рослині азот, переконайтеся, що виключили інші причини.

Ознаки того, що ваш ґрунт потребує азоту:

 • хлороз (жовтіє листя),
 • відсутність цвітіння,
 • відсутність плодів,
 • повторювані захворювання 
 • загальна неспроможність процвітати.

Органічний проти неорганічного та синтетичного азоту

Азот, який міститься в природі, оскільки він органічний або є побічним продуктом мікроорганізмів, що розщеплюють органічну речовину, має перевагу в тому, що виділяється повільно, тому немає ризику спалити рослини — на відміну від неорганічних або синтетичних джерел азоту. 

Якщо час не проблема, рекомендується використовуйте азот з органічних джерел.

Коли додавати азот?

Найкраще вносити азот навесні та восени, коли починається фаза росту рослини.

Слідкуйте за тим, щоб не додавати під час літньої спеки. Винятком із цього правила є джерела повільного вивільнення, такі як гній і компост, які можна додавати в будь-який час.

Гній

Весь гній містить азот, на додаток до двох інших макроелементів фосфору та калію, але є значні відмінності в типі гною.

Найбільше азоту містить курячий послід, потім кінський і коров’ячий гній.
 • Свіжий гній потрібно компостувати або перегнивати принаймні від 6 місяців до року, перш ніж ви зможете використовувати його в ландшафті чи саду.
 • Якщо у вас немає доступу до свіжого гною або ви не можете дати йому відстоятися, ви можете купити старий гній у мішках у садовому центрі.

Читайте також: Як і скільки гною вносити для кращого врожаю?


Розрахунок внесення гною

Важливо: Цей перерахунок є приблизним. Реальна доза добрива може відрізнятися залежно від типу ґрунту, потреб рослин та інших факторів.

В залеженості від обраного типу гною, на 10 кв м використовуйте:

 • 90 кг коров’ячого гною
 • 32 кг курячого посліду 
 • 30 кг кінського гною
Найкращий час для внесення гною – осінь

Біотверді речовини

Біотверді речовини - це органічні матеріали, які були перероблені з міських очисних споруд.

Два типи твердих біологічних речовин з очищення стічних вод, які пропонуються для використання в саду чи ландшафті, — це продукти, висушені нагріванням, і суміші класу А, які змішуються з піском, тирсою та корою. Обидва типи були оброблені теплом для знищення патогенів.

Клас A відповідає найвищому стандарту видалення патогенів для твердих біологічних речовин і рівнів забруднювачів мікроелементів.

Майте на увазі, що тверді біологічні речовини, які зазвичай продаються як «перероблені поживні речовини» у великих пакетах, можуть містити токсичні хімікати, відомі як PFAS.

Компостний чай

Якщо ви компостуєте у своєму дворі, ви можете замочити або заварити біогумус у воді, щоб зробити домашнє азотне добриво для своїх рослин.

Виробництво компостного чаю найкраще працює в невеликих масштабах, наприклад для контейнерних рослин.

Але це не звільняє вас від необхідності давати рослинам додаткові поживні речовини; його найкраще використовувати як швидке та просте рішення, коли у вас під рукою немає комерційного добрива.

Читайте також: Як і навіщо робити компост?

Продукти тваринного походження

Рибна емульсія

Рибна емульсія, або рибне добриво, — це азотне добриво, виготовлене з побічних продуктів виробництва риб’ячого жиру та рибного борошна.

Вона швидкодіюча, але недоліком є його огидний рибний запах.

Кров'яне борошно

Кров'яне борошно є побічним продуктом забою корів та інших тварин. Його висушують у порошок і продають у мішках.

Собак приваблює кров’яна мука, тому обробіть її та полийте в ґрунт, якщо домашній улюбленець поруч.

Гуано

Гуано - це накопичені екскременти морських птахів або кажанів.


Азотофіксуючі рослини

Одним із найбільш природних способів збільшити вміст азоту в ґрунті є посадка азотфіксуючих рослин:

 • представників сімейства бобових, таких як: горох, квасоля 
 • покривні культури: конюшина, вика та люцерна.

Коріння рослин заселені бактеріями, які витягують азот із повітря та перетворюють його на азот, необхідний для росту бактерій. Коли бактеріям більше не потрібен азот, він стає доступним для рослин. Обробіток покривних культур додає до ґрунту додатковий азот.


Комерційне добриво

Збалансовані або повні добрива містять три макроелементи: азот, фосфор і калій. Для добрива з високим вмістом азоту виберіть продукт, у якому перше число є найвищим.

Більшість добрив складаються із суміші джерел азоту, які є як швидкими, так і повільними, щоб забезпечити швидке озеленення та більш тривалий ефект. Як і співвідношення або відсоток N-P-K, співвідношення або відсоток джерела азоту вказано на етикетці продукту.


Неорганічні джерела азоту

Азот з неорганічних мінеральних джерел включає:

 • нітрат амонію (33,5% азоту),
 • нітрат кальцію (15,5% азоту) 
 • сульфат амонію (20,5% азоту).

Ці чисті азотні добрива в основному використовуються для газонів і зазвичай позначаються як такі. Усі вони водорозчинні, тому вони одразу доступні для рослини після поливу.

Хоча це дає швидкі результати, воно також несе ризик опіку рослини, якщо вноситься занадто багато азоту, що також спричиняє вимивання нітратів у ґрунт.

Синтетичний азот

Синтетичний азот надходить переважно у формі сечовини або розчинів сечовини для застосування на газонах. Сама по собі сечовина є швидковивільним азотним добривом.

Сечовина також поєднується з іншими речовинами або додається покриття, щоб зробити його добривом із повільним вивільненням. Швидкість сечовини з покриттям вивільняє азот у ґрунт залежить від:

 • товщини покриття
 • температури 
 • вологості ґрунту.


Скошена трава

Чи знаєте ви, що скошена трава містить багато азоту? Коли вони руйнуються, вони сприяють вивільненню азоту в ґрунт. Це простий і економічно ефективний спосіб збільшити кількість азоту в рослині.

Просто покладіть їх як шар мульчі навколо ваших рослин.

Читайте також: Компостування трави: безкоштовне добриво та еко утилізація

Кавова гуща

Кавова гуща додає азоту в грунт, але є застереження.

Якщо ви додаєте кавову гущу безпосередньо в ґрунт, вам також потрібно додати азотне добриво.

Мікроорганізми, які розщеплюють кавову гущу в ґрунті, використовують азот для свого росту та розмноження, тобто вони забирають азот у рослин. Щоб переконатися, що рослини отримують достатньо азоту під час процесу розкладання, додатковий азот у добриві дає вашим рослинам необхідну поживну речовину.

Читайте також: Чим корисна кава для рослин?


Поширені питання

Чому падає рівень азоту в ґрунті?

Рівень азоту в ґрунті може знизитися з кількох різних причин:

 • опади
 • надто часта обробка ґрунту 
 • відсутність поживних речовин після збору врожаю (наприклад, з помідорами та іншими фруктами) можуть спричинити виснаження азоту.

Який найшвидший спосіб додати азот у ґрунт?

Багатий азотом рідкий розчин добрива — це найшвидший спосіб додати азот у ґрунт, але такий швидкий ризик вимивання не завжди є найкращим. Використання добрив із повільним вивільненням є більш корисним для рослин у довгостроковій перспективі.

Чи містить англійська сіль азот?

Англійська сіль або сіль Епсома не містить азоту. Це сульфат магнію, який може завдати шкоди рослині при додаванні в недефіцитний ґрунт магнію. З цієї причини англійську сіль не слід додавати в грунт.

Читайте також: