клетра квіти догляд

Клетра вільхолиста: вирощування та догляд

18-08-2023 Katia Pastukh 174
 • Клетра вільхолиста: вирощування та догляд

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Уродженка Північної Америки, клетра вільхолиста (Clethra alnifolia) символізує про закінчення літа своїми запашними білими квітами. Цей невеликий або середній кущ починає цвісти в серпні і продовжує своє "квітуче шоу" до осені, коли його листя стає жовтим. Птахи та метелики злітаються на літні солодкі квіти, а шкідники побільше тримаються осторонь, що робить цей чагарник чудовим для місць із великою популяцією крупних тварин, що приносять шкоду городу.

Характеристика Клетри вільхолистої:

Назва роду Clethra alnifolia
Загальна назва Клетра вільхолиста
Додаткові назви Літник (Summersweet)
Тип рослини Кущ
Світло Повне сонце, часткова тінь
Висота 0,6-2,4 м
Ширина 1,2-1,8 м
Тип ґрунту Суглинок, глина, пісок
pH ґрунту5,0-7,5
Час цвітіння липень-серпень (4-6 тижнів)
Колір квітів Білий, білувато-рожевий, рожевий, рубіновий
Розмноження Стебловими живцями
Характеристики Приваблює птахів, ароматна, низькі витрати на обслуговування
Сезонні особливості Барвисте осіннє листя, осіннє цвітіння, літнє цвітіння

Де садити клетру вільхолисту?

Поширені в болотистих лісах і болотах, клетри процвітають у вологому ґрунті і навіть переносять стоячу воду, що робить їх хорошим вибором для низинних ділянок саду. Вони також будуть процвітати в прибережних районах через свою стійкість до солонуватої води.

Клетра вільхолиста найкраще розвивається на сонці та у рівномірно вологому ґрунті. В ідеалі висаджуйте ці кущі в місці, освітленому ранковим сонцем і затіненим після обіду. Вони також будуть добре почуватися на повному сонці, якщо ви будете регулярно підтримувати вологість ґрунту.

Яскраво виражений аромат клетри привабить запилювачів

Для багаторічних грядок є компактні сорти, які додають цілорічну структуру та інтерес до кінця літа. Ви також можете скористатися перевагами плідного розмноження чагарнику та використовувати його як живопліт уздовж лінії власності, створюючи водночас оазис дикої природи.

Як і коли садити клетру?

Садити клетру треба навесні:

 1. Викопайте яму щонайменше вдвічі більшу за кореневище і таку ж глибину.
 2. Помістіть кущ в яму і акуратно розправте коріння.
 3. Засипте початковим ґрунтом так, щоб верхня частина кореневої кулі була на одному рівні з ґрунтом.
 4. Ґрунт утрамбуйте і добре полийте.
 5. Підтримуйте ґрунт вологим і регулярно поливайте його протягом першого вегетаційного періоду, щоб стимулювати міцну кореневу систему.

Розміщуйте рослини на відстані 1,2-1,8 м одна від одної, в залежності від призначеного використання у ландшафтному дизайні. Для вирощування їх як окремих екземплярів, залиште більше простору. Для живоплоту розміщуйте кущі ближче один до одного.

Поради по догляду за клетрою

Клетра вільхолиста - це непримхлива рослина і вимагає мінімального догляду.

Світло

Висаджуйте клетру на сонці або в півтіні. Вона буде рости і в повній тіні, але, як правило, матиме менш привабливу, відкриту та розслаблену форму росту.

Ґрунт і вода

В ідеалі ґрунт повинен імітувати болотисті ліси, рідне середовище проживання клетри, тому вона віддає перевагу вологому, кислому, піщаному ґрунту, але також добре переносить глинистий ґрунт, якщо в нього додати компост для покращення дренажу.

Регулярно поливайте кущ протягом першого періоду вегетації, щоб створити глибоку, розгалужену кореневу систему. Дорослі кущі в період посухи слід рясно поливати. Щоб запобігти випаровуванню вологи з ґрунту, покрийте ґрунт навколо куща шаром мульчі товщиною 5 см.

Температура і вологість

Клетра пристосована до різноманітних кліматичних умов, від районів з мінусовою зимою до місць із жарким літом. Вона не має жодних вимог до вологості або проблем із високою вологістю.

Добриво

Ранньою весною достатньо одноразового підживлення весняним повільно вивільнюючим добривом для кущів та дерев, оскільки вона не потребує багато підгодівлі. Для дозування кількості добрива краще дотримуватися інструкцій на етикетці продукту.

Обрізка

Крім видалення пошкоджених або відмерлих гілок, обрізка клетри необов’язкова, і чагарник добре реагує на обрізку. Він цвіте на новій деревині, тож ви можете обрізати його пізньою зимою чи ранньою весною, не турбуючись про випадкове видалення квіткових бруньок. Найкращий час для обрізки – після того, як кущ почне пускати листя.

Клетра вільхолиста восени перетворюється на "золотий кущ"

Контроль поширення

Клетра повільно розповсюджується за допомогою відростаючих коренів і з часом колонізується. Якщо ви не хочете, щоб ваші кущі злилися з природою і росли як дикі чагарники, просто відріжте присоски від основи рослини, щоб зберегти більш офіційний вигляд.

Посадка в горщики і пересадка клетри

Якщо ви хочете вирощувати клетру в горщику, вибирайте карликовий сорт, наприклад, Sugartina («Crystaltina»). Використовуйте контейнер з великими дренажними отворами та достатньо великий, щоб вмістити два-три роки росту, приблизно на 20 см ширший за кореневу кульку. Наповніть контейнер сумішшю для горщиків, яка добре дренує. Як і всі рослини в горщиках, її потрібно часто поливати, аж до щоденного в спекотну літню погоду.


Незважаючи на те, що клетра морозостійка, при вирощуванні в контейнерах коріння піддаються впливу холоду, що може спричинити відмирання. На період, коли взимку температура впаде нижче нуля, вам потрібно забезпечити захист горщиків на зиму. Це можна зробити, зануривши горщик у землю, помістивши його у другий, більший горщик для створення силосу для посадки, або обмотавши горщик кількома шарами мішковини або пузирчастої плівки.

Шкідники та проблеми

Клетра не має серйозних проблем з комахами чи хворобами. У сухих умовах вона може приваблювати павутинного кліща. У вологу осінню погоду клетра може заразитися плямистістю листя, але оскільки це відбувається наприкінці сезону, і кущ незабаром після цього скине листя, лікування не потрібне. Просто обов'язково згрібайте і збирайте все хворе листя.


Як розмножити клетру?

Розмножувати клетру можна живцями або насінням.

Розмноження живцями

Розмноження живцями є кращим не тільки тому, що воно відбувається швидше, але й тому, що в результаті ви отримаєте нову рослину, яка буде схожа на батьківську.

Етапи розмноження живцями:

 • На початку літа відріжте 8-10 см стебло з нового "м'якого" пагона.
 • Змочіть кінець живця в гормоні укорінення.
 • Висадіть живець, заглибивши на 3-5 см в горщики, наповнені вологою землесумішшю.
 • Накрийте контейнер пластиковим куполом (добре підійде перевернута пляшка з-під газованої води зі знятою верхньою частиною), оскільки для вкорінення живця потрібна відносно висока вологість.
 • Постійно підтримуйте живець у вологому стані.
 • Живець укорінився, коли він не ворушиться, якщо обережно потягнути за нього.

Розмноження насінням

Насіння клетриа легко садити і воно швидко проростає; насіння можна збирати восени, оскільки воно не потребує особливих умов зберігання. Висаджувати їх можна відразу або наступної весни.

Етапи розмноження з насіння:

 • Наповніть посівні лотки або горщики вологою сумішшю для горщиків.
 • Покладіть та притисніть насіння, щоб вони були закопані наполовину.
 • Накрийте насіння тонким шаром піску.
 • Тримайте контейнер при слабкому освітленні під пластиковим куполом.
 • За потреби поливайте розсаду.
 • Висадіть, коли вона зміцніє.

Популярні сорти клетри 

"Колібрі" (Hummingbird)

Рясно квітучий карликовий сорт з ароматними квітами, має компактну горбисту форму, розповсюджується повільно. Є чудовим варіантом для ділянок з півтінню та надлишком вологи, і вони стійкі до комах-шкідників і хвороб.

Клетра вільхолиста сорт "Колібрі" (Hummingbird)

Висота від 60 до 120 см
Ширина від 90 до 150 см
Колір квітів білий, світло-жовтий
Листя влітку - зелене, восени - яскраво-жовте

"Рубі спайс" (Ruby Spice)

Сорт клетри "Ruby Spice" має квіткові кисті або суцвіття довжиною від 9-10 см, які мають насичене рубінове забарвлення, і квіти добре зберігають свій колір. Цей сорт є одним із найтемніших рожевих сортів та ідеально підходить для створення живоплоту.

Клетра вільхолиста сорт "Рубі спайс"(Ruby Spice)

Висота 120 см до 180 см
Ширина від 90 до 150 см
Колір квітів темно-рожевий
Листя гостре, яскраво-зелене, глянцеве

"Шістнадцять свічок" (Sixteen Candles)

Даний сорт добре підходить для обмеженого простору на подвір'ї, оскільки він росте у висоту більше, ніж завширшки. Назва "Sixteen Candles" (16 свічок) походить на честь своїх квіткових колосків, схожих на свічку. Сорт "Sixteen Candles" має дуже ароматні білі квіти, які з’являються в середині літа і приваблюють метеликів, комах і птахів. Квіти утворюються на вертикальних квіткових колосках довжиною близько 15 см, які виступають із глянцевого зеленого листя.

Клетра вільхолиста сорт "Sixteen Candles"

Висота 120 см до 150 см
Ширина від 60 до 90 см
Колір квітів білий
Листя зелене, блискуче

"Пінк Спаєр"(Pink Spire)

"Pink Spires" багатостовбурний листопадний чагарник овальної форми. Його середня текстура зливається з ландшафтом, але може бути врівноважена одним або двома тонкими або більш грубими деревами чи кущами для ефектної композиції. Має дуже запашні рожеві бутони, які розкриваються в ніжно-рожеві квіти, довжина суцвіття 9-10 см завдовжки.

Клетра вільхолиста сорт "Пінк Спаєр" (Pink Spire)

Висота 90 см до 180 см
Ширина від 60 до 90 см
Колір квітів світло-рожевий
Листя зелене, блискуче, скруглене

Найкращі сусіди для клетри

Пухироплідник

Чагарники пухироплідника є фаворитами саду, які в основному вирощуються через їхню привабливу кору, яка шарами відшаровується, коли стебла старіють. Він особливо привабливий взимку, коли в ландшафті мало що привертає увагу. Традиційний колір листя дев’ятої кори – темно-фіолетовий, але нові кольори листя включають золото та бурштин.

Пухироплідник

Дерен

Якщо дерево кизилу занадто велике для вашого простору, подумайте про кущ дерену (Cornus mas L.). Це дозволяє насолоджуватися багатьма характеристиками кизилу, але в меншому масштабі. Кілька видів, що походять із Північної Америки, дають квіти для місцевих запилювачів і ягоди для диких тварин.

Дерен (кизил справжній)

Ехінацея

Ехінацея пурпурова (Echinacea purpurea) є найпоширенішим видом ехінацеї. Великі суцвіття цієї місцевої рослини складаються з коричнево-оранжевого центрального конуса та кільця довгих тонких пелюсток із рожево-фіолетовим відтінком, що виходить із нього. Варіанти ландшафтного дизайну для посадки шишарки майже безмежні, якщо ви садите її на сонці.

Ехінацея пурпурова

Читайте також: