хвороби рослин розсада

Грибкове в'янення розсади: 8 порад як запобігти

07-02-2024 Katia Pastukh 40
  • Грибкове в'янення розсади: 8 порад як запобігти

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Запобігайте грибковим захворюванням вашої розсади за допомогою цих 8 простих порад.

Грибкове в'янення - найпоширеніше захворювання рослин, яке впливає на швидкість проростання насіння та може спричинити швидке в’янення та загибель цілих поверхів щойно пророслих саджанців. І овочеві, і квітучі рослини сприйнятливі до зволоження, і заражені рослини неможливо вилікувати. Хоча боротися з хворобами рослин може бути складно, існує кілька способів запобігти в’яненню розсади. У цьому посібнику ви дізнаєтесь, що вам потрібно знати, щоб підтримувати здоров’я вашої розсади.

Що таке грибкове в'янення?

Грибкова хвороба спричиняється декількома типами грибів, у тому числі Pythium, Botrytis і Fusarium, які природно зустрічаються в ґрунтах і особливо поширені в прохолодних і вологих умовах. Ці хвороботворні мікроорганізми рослин поширені у садах на відкритому повітрі, але вони також можуть заповзати в приміщення та заражати суміші для горщиків. Сіянці найбільш вразливі до згасання спор одразу після проростання, а рослини стають більш стійкими після появи справжніх листків.


Симптоми захворювання

Якщо у вас коли-небудь траплялося, що саджанці швидко в’януть, навіть якщо їх правильно поливали, ви, швидше за все, стикалися з грибковим в’яненням. Незважаючи на те, що згасання є поширеним явищем, симптоми значно відрізняються, оскільки його спричинюють кілька типів грибків.

Деякі з найпоширеніших ознак, з якими ви можете мати справу, включають:

  • Насіння не проростає
  • Розсада швидко гине або засихає
  • Стебла розсади виглядають зморщеними та тонкими або ніби їх відщипали на лінії ґрунту та впали
  • Листя розсади м’які, знебарвлені або зів’ялі, навіть якщо їм достатньо води
  • У саджанців коріння відстають або відсутні
  • Павутиноподібна пліснява розвивається на сходах і лінії ґрунту. (Не плутати з кореневими волосками розсади, які є нормальними.
Якщо ваша розсада загинула від хвороби, негайно ізолюйте та утилізуйте заражену розсаду. Не компостуйте будь-який інфікований рослинний матеріал або суміші для горщиків, тому що зволожуючі спори можуть пережити процес компостування.

Поради щодо запобігання в'яненню

Грибкове в'янення не лікується, тому найкраще зосередитися на профілактиці. Ці поради щодо вирощування допоможуть вам захистити розсаду в приміщенні та на вулиці від в’янення.

1. Дезінфікуйте горщики, касети та піддони з рослинами

Якщо ви починаєте вирощувати розсаду в приміщенні, продезінфікуйте будь-які касети та піддони для вирощування розсади, кельми, парники, бірки для маркування рослин та інші матеріали, якщо ви ними користувалися протягом попередніх вегетаційних сезонів. Ці запаси іноді можуть містити спори, які можуть заразити нове насіння після того, як ви його посієте.

Продезінфікуйте приладдя, обприскавши або протерши його спиртом і давши йому висохнути, або замочивши його в 10% розчині відбілювача на 30 хвилин.

2. Використовуйте свіжу початкову суміш для насіння

Старі суміші для горщиків іноді можуть бути заражені грибковими хворобами і їх ніколи не можна повторно використовувати для посіву. Натомість використовуйте свіжу початкову суміш для насіння та уникайте звичайної суміші для горщиків або садової землі для насіння в кімнатних умовах. Стандартні суміші для горщиків і садовий ґрунт не дренують так добре, як спеціальні суміші для розсади, а садовий ґрунт може містити спори грибів.

3. Додайте вентилятор

Грибкове в'янення добре розвивається в прохолодних, вологих умовах із застояним повітрям, тому воно особливо поширене в закритих приміщеннях для вирощування з поганим потоком повітря. Однак додавання невеликого вентилятора в простір може посилити циркуляцію повітря та зберегти розсаду здоровою. 

4. Не перезволожуйте

Перезволоження та мокрий ґрунт також сприяють зволоженню, але цього можна уникнути, дотримуючись правил правильного поливу.

Висаджуйте насіння в горщики з хорошим дренажем і поливайте розсаду лише тоді, коли верхня частина ґрунту стане трохи сухою на дотик.

Для кращих результатів поливайте піддони для розсади знизу, щоб листя рослини залишалися сухими.

5. Використовуйте лампи для росту та тепловий килимок

Грибкове в'янення частіше відбувається в повільно зростаючому насінні, якому потрібен деякий час, щоб прорости, тоді як швидкоросле насіння, як правило, більш стійке.

Способи прискорити проростання:

  • Використовувати освітлення протягом 12-16 годин на день.
  • Тримати лотки для розсади на нагрівальних килимках, але не забудьте вимкнути килимки після того, як насіння проросте.

6. Експериментуйте із змінами ґрунту

Дослідження виявили, що певні зміни ґрунту, як-от біогумус (вермікомпост) і біочар, можуть захистити розсаду від грибкового в’янення. Додавання деяких із цих покращувачів ґрунту до вихідних сумішей, може дати перевагу вашій розсаді.

7. Прорідіть сходи

Перенаселена розсада може піддатися стресу і більш схильна до відсихання через погану циркуляцію повітря. Зберігайте розсаду здоровою, проріджуючи її (за потреби) після того, як вона досягне кількох дюймів у висоту та матиме принаймні два набори справжніх листків.

8. Висаджуйте розсаду у відкритому грунті в правильний час

Дочекатися посадки насіння навесні може бути складно, але надто рання посадка насіння у відкритий ґрунт збільшує ймовірність в'янення. Більшість насіння проростає швидше в теплому ґрунті.

Насіння, висаджене у відкритий ґрунт надто рано, проростає повільніше та більш вразливе до в’янення.

На пакетах з насінням зазвичай зазначено, коли і як висаджувати насіння; дотримання цих інструкцій підвищить швидкість проростання насіння та допоможе вам виростити здоровішу розсаду.

Питання, що часто задаються

Чи допомагає кориця від грибкового в'янення?

Кориця має протигрибкові властивості і може використовуватися для захисту розсади від в’янення. Щоб застосувати, посипте невелику кількість порошку кориці на ґрунтосуміш після посадки насіння

Чи можуть грибкові мошки викликати в’янення?

Так, грибкові мошки можуть передавати спори пітію, що призводить до відмирання. Правильний полив розсади та використання пасток яблучного оцту можуть природним чином контролювати грибкових мошок.

Читайте також: