малина підготовка до зими

Як підготувати кущі малини до зими?

14-11-2023 Katia Pastukh 97
 • Як підготувати кущі малини до зими?

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Настала пора року, коли прибирання саду та підготовка до зими в самому розпалі. Зима стукає у двері, а значить, пора готувати кущі малини до міжсезоння. Підготуйте свою улюблену малину до зими, виконавши наступні 7 простих кроків.

Крок 1: Ретельно прополіть ділянку


Боротьба з бур’янами на грядках з малиною має вирішальне значення для здоров’я рослин і захисту від шкідників.

Бур'яни будуть жорстоко конкурувати з малиною, особливо якщо це багаторічні бур'яни з глибоким корінням, тому часто і повністю очищайте грядку від будь-яких ознак бур'янів.

Якщо до того, як ви посадили малину, земля була трав’янистою, вам, швидше за все, доведеться прополювати кілька разів на рік, щоб тримати їх під контролем. Можете подумати про те, щоб використати агротканину або покрити ділянку брезентом, якщо тиск на бур’яни був високий. Але пам’ятайте, що нові пагони малини будуть з'являтися на свій розсуд, тому це не слід використовувати як постійне рішення для боротьби з бур’янами.

Знищення бур’янів також має зменшити кількість шкідників і хвороб наступного року, оскільки шкідники, бактерії та грибки можуть зимувати серед залишків. Перед зимою очистіть ділянку від бур’янів.

Читайте також: 5 домашніх засобів для знищення бур'янів

Крок 2: Постійно поливайте до заморозків


Поливайте малину регулярно і рясно, особливо під час закладення та плодоношення.

Поливайте малину принаймні на рівні 5 см води на тиждень, коли вони приживаються, і приблизно 10 см під час розвитку плодів. Їхнє неглибоке коріння може легко висихати в жарку та посушливу погоду, а рослинам потрібно багато води, щоб отримати соковиті плоди.

Не припиняйте полив, коли плодоношення припинилося. Забезпечте рясний і послідовний полив, поки земля не промерзне.

Додавання ліній крапельного зрошення до вашого малинника зробить полив легким. Поставте водомір поблизу, щоб визначити, чи потребують ваші рослини зрошення. Це дозволить запобігти надмірному і недостатньому поливу.

Важливо припинити полив пізньої осені перед заморозками та взимку, оскільки рослини переходять у стан спокою. Вологі умови можуть призвести до гниття. Ваші рослини отримають достатньо води від дощу та снігу.

Крок 3: Прорідіть кущі малини

Гроно зелених стебел малини виростає з рясного бурого ґрунту доглянутого саду. Ці молоді рослини малини обіцяють смачні, стиглі ягоди в найближчому майбутньому.

Обрізайте кущі малини в кінці сезону, щоб зберегти 3-4 здорових тростини.

Коли ви вперше посадили кущі малини, ви, ймовірно, дотримувалися вказівок щодо відстані. Наприкінці кожного сезону ви помітите, що ваша малина не відповідає вимогам цього посібника, і ваша ділянка може бути дещо хаотичною.

Восени проріджуйте малинову ділянку до колишньої площі, видаляючи гнучкі, зміщені або слабкі тростини. Зріжте усі зайві тростини. Ті, які виростають у неправильному місці або поширюються куди не треба, повністю вирвіть їх із землі, коріння та все інше, але переконайтеся, що не пошкодите кореневу систему пагонів, які ви збираєтеся зберегти.

Наприкінці сеансу проріджування кожне кореневище або кущ повинні мати три-чотири здорові пагони, і вони повинні бути розташовані на відстані 40-60 см одна від одної. Таким чином ваша малина ввійде в зиму, а навесні з’явиться з найсильнішими тростинами.

Порада:

обережно викопайте будь-які здорові тростини, які ви не хочете зберігати, включно з кореневою системою, розділіть і посадіть їх у горщик із свіжим ґрунтом для горщиків і невеликою кількістю добрив. Принесіть їх у будинок або зберігайте в гаражі чи підвалі, а навесні подаруйте друзям або членам родини.

Крок 4: Видаліть старі пагони

Обрізка малини необхідна, щоб не дати їй безконтрольно поширитися.

Як і більшість інших фруктів із родини ожинових, малину потрібно обрізати, інакше вона приживеться. Малина щороку випускає нові тростини, тому вона може досить швидко вийти з-під контролю, якщо її залишити на самоті.

Старі тростини, які більше не життєздатні, будуть крихкими, тріскатимуться зовні, сохнуть усередині та навіть можуть мати більш сірий відтінок. Вони клацнуть у ваших руках без особливих зусиль. Зрізавши, можете використати їх, як суху деревину для розпалювання.

Якщо це перший рік з кущами малини, вам не потрібно видаляти старі пагони

Однак зверніться до наведеної нижче інформації про різні види малини, щоб переконатися, що ви не видаляєте тростини, які можуть плодоносити наступного сезону.

Крок 5: Підріжте пагони 

Тепер, коли ви видалили старі тростини та ті, які були поза межами визначеної території для вирощування малини, настав час підрізати всі плодоності пагони, які ви збираєтеся залишити на наступний рік. Їх скорочення надсилає сигнал рослині припинити посилати енергію до надземної частини рослини під час плодоношення та зелені, а замість цього направляти енергію вниз, у кореневу систему.

Сорти звичайної малини повинні обмежуватися обрізанням лише старої деревини: не обрізайте новий приріст того року.

Якщо ви садите малину на решітку, обріжте пагони трохи вище лінії ґрат, щоб ви могли продовжувати використовувати цю систему підтримки протягом зими. Решітка може сприяти здоровій циркуляції повітря та покращити проникнення світла. В іншому випадку ви можете скоротити їх лише до 20-25 см над поверхнею ґрунту, або приблизно до розміру тростин, які стирчали б із землі, коли ви садили рослини з голим коренем.

Порада:

надягайте щільні рукавички під час обрізки, щоб захистити руки від колючок!

Особливості різновидів малини


Ремонтантна малина:

 • Їх також називають постійнородючими 
 • Дає плоди в перший рік
 • Плодоносить двічі на рік
 • Щороку цвіте на новій деревині
 • Щоосені його потрібно обрізати повністю

Звичайна малина:

 • Відноситься до літніх
 • Плодоносить на деревині (пагонах) минулого року
 • Зрізати слід лише тростини, які плодоносили цього року.
 • Плоди наступного року будуть з однорічної деревини.

Існують різні сорти кожного різновиду малини. Ваш вибір залежить від вашої зони вирощування, кількості зусиль, які ви хочете докласти до їх обрізання, і для чого ви будете використовувати їхні плоди.

У багатьох випадках ремонтантну малину легше доглядати та швидше отримувати плоди. У результаті більшість селекціонерів малини виробляють набагато більше ремонтантних сортів. Однак сорти малини звичайної можуть стабільно плодоносити після повного розвитку, особливо починаючи з третього року: ці сорти чудово підходять для фермерського виробництва, але можуть бути надто повільними для вирощування у домашніх умовах.

Крок 6: Мульчування

Мульчування - важливий етап підготовки до зими. При вирощуванні в холодних зонах мульча допоможе зберегти тепло і захистить кореневу систему рослини. При вирощуванні в теплих зонах мульча допоможе зберегти вологу.

Виберіть добре витриманий гнійовий компост, деревну тріску, органічну солому, обрізки з газону, мульчоване листя або деревну стружку. Теоретично це все відносно вільні від бур’янів варіанти, які корисні для родючості ґрунту та ґрунтового покриву. Однак солома може містити насіння того виду зерна, з якого вона була виготовлена (наприклад, пшениці чи ячменю), а скошені газони можуть містити насіння трави, якщо вона була в цвіту, коли її скошували.

Також можна використовувати гофрокартон. Просто переконайтеся, що не використовуються барвники, кольорове чорнило, а стрічка знята, перш ніж виносити її в сад. Ви зможете легко придбати їх у місцевому продуктовому магазині безкоштовно, або ви можете накопичити коробки для доставки протягом сезону. Ви також можете комбінувати декілька з цих матеріалів, як ми робимо на нашій фермі.

Приклад методу мульчування:

 • Додайте 5-8 см витриманого компосту навколо основи кожної рослини приблизно на 30 см в діаметрі.
 • Додайте мульчоване листя, яке було зібрано з інших частин ділянки, розкладаючи його навколо та між рослинами.
 • Створіть пішохідну доріжку з обох боків ряду малини з "дерев'яних чіпсів".

Мульчування забезпечить затишок кореневій системі та допоможе зберегти вологу, дозволяючи воді стікати, щоб коріння могли дихати. Крім того, при густому укладанні він пригнічує проростання насіння бур’янів.

Питання, що часто задаються

Чи потрібно удобрювати малину перед зимою?

Збережіть підживлення на ранню весну, коли ваша рослина вийде зі стану спокою. Рослина не потребуватиме поживних речовин під час цієї стадії спокою.

Подумайте про внесення компосту або органічних добрив наприкінці зими, щоб переконатися, що органічні матеріали почнуть руйнуватися заздалегідь, щоб забезпечити доступне для рослин живлення на початку весни.

Як уберегти малину від перезволоження?

Використання піднятої грядки дозволить зайвій воді стекти з грядок. Поліпшення ґрунту та покращення його структури також сприятиме дренажу, тому перевірте ґрунт або зв’яжіться з місцевим агентом із дорадчої служби, якщо у вас є сумніви щодо структури ґрунту.

Заключні думки

Малина буде довговічною і високоврожайною, якщо за нею правильно доглядати. Однак догляд не припиняється, коли вони перестають плодоносити, тому обов’язково обрізайте, мульчуйте та захистіть їх від тварин до настання зими, щоб мати смачну малину на довгі роки!