опадання листя орхідея

5 причин, чому у орхідеї опадає листя

10-06-2023 Katia Pastukh 907
  • 5 причин, чому у орхідеї опадає листя

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Ваша орхідея скидає листя, і ви не можете зрозуміти, чому це відбувається? Насправді може виникнути кілька різних проблем, через які листя починає опадати з рослини. У цій статті описані найпоширеніші причини опадання листя з орхідей на думку експертів із садівництва.

Орхідеї, як відомо, потребують вибагливого догляду для оптимального росту. Вони здатні на великі речі, ріст і приголомшливі квіти, якщо вони щасливі. Однак, якщо їхнє середовище скомпрометовано одним із кількох способів, орхідея може повідомити вам про це, скинувши листя.

Чи завжди опадання листя означає біду для орхідеї? Насправді існує кілька поширених причин опадання листя, і не всі вони означають неминучу загибель вашої рослини.

Перш ніж розібратися з інструментами для обрізки та антибактеріальними/протигрибковими спреями, давайте розглянемо деякі поширені причини, через які орхідеї скидають листя. Ви точно дізнаєтесь, чому це відбувається, і що ви можете зробити, щоб виправити це, коли воно почнеться.

Коротка відповідь

Орхідея може скинути листя з багатьох причин, не останньою з яких є природне скидання старого листя, коли рослина виробляє новий ріст. Однак опадання листя та листя, яке виглядає хворим, може бути більш серйозною проблемою, яку потрібно швидко вирішити, якщо ви хочете врятувати решту рослини.

Довга відповідь
Існує кілька причин, чому орхідея може скинути листя: важливо оглянути рослину та знати особливості росту конкретної орхідеї, щоб визначити правильний курс дій, якщо їх потрібно вжити.

Не все опале листя є результатом поганого самопочуття: можливо рослина просто готується спрямувати енергію на новий ріст або квіти.

Природні причини

Серед причин, через які орхідеї опадають листя, іноді це просто природний хід речей. Листяні орхідеї, як і деякі види орхідей Dendrobium, сезонно втрачають листя. Немає нічого, що можна зробити, щоб запобігти цьому. Це просто природа рослини.

Окрім цих листяних орхідей, усі орхідеї природно скидають своє найстаріше листя, як правило, раз на рік до того, як вони зацвітуть.

Якщо рослина в іншому випадку виглядає здоровою, не хвилюйтеся, якщо найстаріші ділянки на рослині почнуть буріти і згодом відпадуть. Це природно, і це дозволяє рослині перенаправляти свою енергію на створення нового росту та квітів.


Коренева гниль

Коренева гниль, з іншого боку, є набагато більш тривожною причиною того, що орхідея може втрачати листя. Їх коріння дуже сприйнятливі до грибкових захворювань. Їм потрібна інтенсивна циркуляція повітря, і вони погано переносять надмірний полив. Це особливо актуально для орхідей, які утримуються вдома, оскільки їх горщикові середовища висихають довше.

Якщо листя вашої орхідеї жовтіє від центру назовні, і вони стають м’якими в місцях з’єднання з рослиною, перш ніж опадати, можливо, у вас проблема з корінням. Здорові корені зелені або білі, пухкі та гладкі.

Сухі коріння будуть сірими і зморщеними. Гнилі корені темно-коричневі, кашоподібні. Коріння псується і більше не в змозі поглинати поживні речовини, необхідні для підтримки листя, і вони починають опадати, як правило, знизу вгору, або спочатку старі порослі.

Єдиний спосіб врятувати орхідею від кореневої гнилі – пересадити і сподіватися на краще. Після ураження листя, ймовірно, залишиться дуже мало здорових коренів. 

Процес пересадки:

  • Вийміть рослину з контейнера та обережно обріжте гнилі частини кореня. 
  • Дайте решті коренів повністю висохнути, перш ніж пересаджувати в нову суміш для горщиків.
  • Налаштуйте свій графік поливу таким чином, щоб ви поливали лише раз на тиждень.
  • Переконайтеся, що навколо рослини хороша циркуляція повітря.


Дефіцит поживних речовин

Основною причиною опадання листя через кореневу гниль є дефіцит поживних речовин. Це може відбуватися і з інших причин, а результат той самий. Біля рослини листя стане жовтим і м’яким, а згодом опаде.

Орхідеї люблять добрива. Оскільки вони не отримують багато поживних речовин із середовища для горщиків, їх потрібно регулярно удобрювати, інакше ви ризикуєте отримати сумну, нездорову рослину.

Рекомендується удобрювати орхідеї кожні 1-2 тижні під час вегетації та цвітіння. У період спокою вносьте добрива кожні 3-4 тижні.


Шкідники

Ще однією причиною нестачі поживних речовин є зараження комахами. Достатньо серйозне зараження павутинним кліщем, попелицею, трипсами або борошнистими червцями може позбавити рослину необхідних поживних речовин і спричинити ослаблення та опадання листя.

Щоб уникнути зараження комахами, візьміть за звичку регулярний огляд листя орхідей, оскільки саме тут з’являться перші ознаки. Чим раніше ви виявите зараження, тим більше у вас шансів зберегти рослину.


Хвороби

Бактеріальна м'яка гниль

Збільшене зображення рослини, ураженої бактеріальною м’якою та бурою гниллю. Лист орхідеї має жовтуватий, блідо-зелений колір, м'яку гнилу текстуру до основи.

Основними симптомами бактеріальної м’якої гнилі є пожовтіння, почорніння та загнивання листя.

Коренева гниль – не єдине захворювання, яке викликає опадання листя. Бактеріальна м'яка і бура гниль - захворювання, яке викликає швидку загибель орхідеї. Листя спочатку стане жовтим, а потім чорним і гнилим, перш ніж опаде. Якщо ця хвороба вражає, необхідно діяти якомога швидше.

Лікування:

Видалити всі уражені тканини і обробити бактерицидним засобом.

Дуже добре працюють сполуки міді. Як домашній засіб, перекис водню та відбілювач є допустимими методами лікування.

Хвороба передається через воду і зазвичай передається під час поливу, коли краплі потрапляють з однієї рослини на іншу.


Синьогнійна паличка (Псевдомонас)

Бактеріальна коричнева плямистість, викликана збудником Pseudomonas, є ще однією проблемою для орхідей, зокрема орхідей фаленопсис. Хоча це рідко призводить до летального результату, воно може викликати неприємні плями та гниття на листках.

Лікування:

Будь-яку інфіковану тканину слід негайно видалити, а рослину необхідно обробити так само, як і при бактеріальній м’якій гнилі.


Фузаріозне в'янення

Якщо ваше листя блідне, зморщується або зів’яне, є ймовірність того, що ваша орхідея хвора на фузаріозне в’янення. Ця хвороба заважає рослині транспортувати воду до листя і може вбити орхідею протягом місяця, якщо вона досить серйозна.

Лікування:

Всі заражені частини рослини необхідно видалити, а решту обробити фунгіцидом.

Ця хвороба, як правило, є проблемою гігієни, тому обов’язково ретельно очищайте інструменти до та після використання.


Комірчаста гниль

Комірчаста гниль, яку також називають південною гниллю, є ще однією грибковою інфекцією, яка вражає коріння, псевдобульби та основу листя. Підстави листя стають блідо-жовтими, перш ніж відпасти. Лікувати це слід так само, видаливши уражену тканину та обробивши її фунгіцидом.Існує ряд інших захворювань, які можуть пошкодити листя орхідеї. Трьома найбільш поширеними типами є:

  • бура гниль
  • антракноз 
  • філостикта

Усе це спочатку проявляється у вигляді плям і зморщування листя, і їх слід лікувати таким же чином. Почніть із обрізання зараженої тканини, потім обробки фунгіцидом на основі міді та підтримки належної гігієни рослин.

Відновити здоров’я орхідеї після грибкової або бактеріальної інфекції може бути важко, оскільки важко видалити всю заражену тканину, а будь-яка неушкоджена тканина може поширитися.

Найкраща профілактика цих проблем — це належне керування середовищем.

Орхідеї люблять перебувати в теплих і вологих умовах. Не робіть помилки, підтримуючи високу вологість, коли в кімнаті занадто прохолодно, інакше розмножаться грибки.

Правильна циркуляція повітря також допомагає запобігти грибковим захворюванням. Завжди ізолюйте рослину, яка, на вашу думку, заражена патогеном або грибком, оскільки це найкращий спосіб зупинити поширення.

Заключні думки

Перш ніж бігти в магазин за фунгіцидом, огляньте свою орхідею, її листя та всі видимі коріння на наявність ознак шкідників і хвороб. Якщо їх немає, невелика кількість добрива ніколи не зашкодить орхідеї.

Однак, якщо ви вирощуєте орхідеї, як правило, краще мати під рукою фунгіцид на основі міді та трохи олії німу, якщо вони колись знадобляться.

Читайте також: