грошове дерево догляд

Грошове дерево: вирощування та догляд

31-01-2024 Katia Pastukh 71
 • Грошове дерево: вирощування та догляд

Зміст

Читайте цікаві статті та поради з мобільного на GoogleNews

Грошове (нефритове) дерево — популярна сукулентна кімнатна рослина, яка потребує простого догляду в кімнатних умовах і має дуже тривалий термін служби до 70 років за умови належного догляду. Ця рослина повільно росте — набирає лише близько двох дюймів у висоту на рік, але може досягати загальної висоти від 90 см до 1,8 м.


Нефритові рослини відрізняються товстими дерев’янистими стеблами, увінчаними зеленими м’ясистими листками овальної форми. Привабливий на вигляд, вам слід розумно вибрати місце для цієї кімнатної рослини, оскільки всі частини рослини токсичні для кішок і собак.

Загальна назва Нефритова рослина, грошове дерево
Ботанічна назва Crassula ovata
Родина Толстянкові(Crassulaceae)
Тип рослини Багаторічна, сукулент
Зрілий розмір
 • 0,9-1,8 м - заввишки
 • 60-90 см - завширшки
Вплив сонця Повне сонце
Тип ґрунту

Добре дренований

pH ґрунту

Кислий, нейтральний (5,5-7,5)

Пересадка

Кожні 2-5 років, залежно від розміру

Час цвітіння

Весна

Колір квітів

Білий

Рідна територія

Африка

Токсичність

Токсичний для домашніх тварин, токсичний для людей

Догляд за грошовим деревом

Доглядати за рослиною грошового дерева легко, якщо ви розумієте основні потреби рослини в ґрунті, воді та світлі. Ось основні вимоги по догляду за вирощуванням грошового дерева:

 • Висаджуйте в пухкий, добре дренований ґрунт. Суміш для горщиків для сукулентів – найкращий варіант.
 • Помістіть у яскраве вікно, яке отримує непряме світло; добре підходить вікно, що виходить на південь або на захід.
 • Навесні та влітку часто поливайте рослину, щоб зберегти ґрунт вологим, але ніколи не мокрим. Взимку полив скорочують приблизно до одного разу на місяць.
 • Використовуйте добриво 20-20-20 протягом вегетаційного періоду, щоб сприяти міцному росту.


Світло

Нефритовим рослинам потрібно багато світла, принаймні шість годин яскравого непрямого сонячного світла на день. Тип освітлення важливий, оскільки пряме сонячне світло може бути занадто різким і спричинити зморщування та опіки листя, особливо для молодих нефритових рослин. Однак недостатнє освітлення також може спричинити проблеми.

В умовах недостатнього освітлення рослина грошового дерева матиме довгоногий ріст, через який рослина стає слабкою та перекидається, замість того, щоб зберігати повний, кущистий вигляд.

Щоб знайти найкраще місце для посадки грошового дерева у вашому домі, шукайте вікно, яке виходить на південь. Вікно, що виходить на захід, також має забезпечувати достатньо світла. Нефритова рослина стане привабливим доповненням до кухні або як живий декор в офісі. Уникайте приміщень з обмеженими вікнами та освітленням, як-от ванна кімната.

Один із способів дізнатися, що грошове дерево отримує достатньо світла - поява червоного відтінку вздовж країв листя овальної форми. 


Ґрунт

Коли ви обираєте горщикову суміш для грошового дерева, найкращим вибором стане суміш для сукулентів.

Порівняно з універсальним ґрунтом для горщиків, ґрунт для сукулентів є більш пухким, щоб полегшити дренаж і запобігти утриманню вологи, що може призвести до розвитку грибків.

Ідеальним ґрунтом для рослини грошового дерева має бути суміш:

 • піску
 • ґрунту
 • перліту або пемзи.

У крайньому випадку ви можете додати перліт або пемзу в ґрунт для горщиків, щоб створити краще дренований грунт для вашої нефритової рослини.

Ще одна стратегія запобігання утриманню вологи – вибрати глиняний горщик, оскільки ці матеріали легко вбирають воду з ґрунту.

Грошовому дереву потрібен нейтральний або злегка кислий рівень pH, що відповідає діапазону від 7 до 5,5 за шкалою pH. Якщо ви сумніваєтеся, ви можете перевірити рН ґрунту, але більшість горщикових сумішей для сукулентів матимуть прийнятний рівень рН.

Полив 

Потреба рослини грошового дерева в поливі змінюється протягом року.

Рослина грошового дерева активно росте протягом весняних і літніх місяців і зазвичай перебуває в стані спокою в зимові місяці. Важливо звернути увагу на потреби рослини, оскільки перезволоження є одним із найшвидших способів вбити сукулент. У рідному пустельному кліматі цей тип рослини звикли до глибокого поливу, а потім періоду посухи. Таким чином, надмірний полив сукулента вносить більше води в кореневе середовище, ніж рослина може впоратися, створюючи умови для загнивання коренів.


Полив влітку:

Влітку поливайте рослину частіше через підвищену активність рослин і високу температуру.

 • Прагніть підтримувати ґрунт злегка вологим, але він не повинен залишатися мокрим або насиченим. Якщо він утримує воду, дренаж ґрунту може бути недостатнім.
 • Полийте знову, коли ґрунт почне підсихати: не обов’язково дозволяти ґрунту пересохнути, але ви повинні бути обережними, вирішуючи, чи настав час поливу.

Полив взимку:

 • Скоротіть полив до одного разу на місяць взимку, коли рослина переходить у стан спокою.

Ви можете поливати рослину грошового дерева знизу, залишивши рослину в блюдце з водою. Однак зайву воду слід вилити через кілька хвилин. Ніколи не дозволяйте рослині грошового дерева "сидіти" у воді.

Температура і вологість

Грошові дерева віддають перевагу середнім температурам в домашніх умовах від 18°C до 24°C.

Вночі та взимку нефритові рослини витримують більш прохолодне середовище, до 12°C, хоча їх ніколи не можна тримати при температурі 10°C протягом тривалого періоду часу.

Коли ви вирішуєте, де розмістити рослину грошового дерева, виберіть місце з відносно стабільною температурою. Якщо ви помістите рослину в місце з постійними коливаннями температури (наприклад, біля батарей, кондиціонером, або на шляху протягу вікна чи дверей), ви можете викликати додатковий стрес, оскільки рослина намагається адаптуватися до підвищення та зниження температури.

Добриво

Багато людей недогодовують свої сукуленти під час вегетації. Щоб рослина грошового дерева була найбільш успішною, підгодуйте її добривом із контрольованим вивільненням на початку сезону або щотижня слабким рідким розчином.

Використовуйте збалансоване добриво 20-20-20 у кількості 1/4 для дорослих рослин і добриво з меншим вмістом азоту для молодих рослин.

Розмноження грошового дерева

Рослина грошового дерева добре відома своєю легкістю розмноження. Нові рослини можна розмножувати з одного листка або черешка, взятого з материнської рослини, що дає вам можливість значно збільшити свою колекцію з легкістю.

Найкращий час для розмноження нефритових рослин – літо, коли вони, швидше за все, отримають достатню кількість сонячного світла та вологості.

Ці сприятливі умови росту допоможуть щойно розмноженій рослині грошового дерева мати успішний старт.


Для розмноження живцями:

 • Почніть з відрізка довжиною не менше 5-8 см. Його слід брати зі здорової, зрілої рослини, яка не хворіє.
 • Дайте черешку постояти кілька днів у теплому сухому місці. Ви готові продовжити, коли кінець черешка висохне і покриється струпами.
 • Змочіть рану черешка в порошку гормону коренеутворення.
 • Посадіть зрізаний кінець стебла в горщик, що містить половину землі та половину вермикуліту (або перліту).
 • Поливайте помірно, поки суміш для заливки не стане вологою. Ваш черешок має пустити коріння за кілька тижнів, після чого ви можете почати доглядати за черешком, як за звичайною рослиною грошового дерева.

Для розмноження листям:

 • Почніть зі зрізу листя, який містить стебло (може допомогти обережне скручування його з рослини). Живці без цього цілими не вкорінюються. Його слід брати зі здорової, зрілої рослини, яка не хворіє.
 • Дайте черешку постояти кілька днів у теплому сухому місці. Ви готові продовжити, коли кінець черешка висохне і покриється струпами.
 • Змочіть рану черешка в порошку гормону коренеутворення.
 • Помістіть живець поверх суміші ґрунту для горщиків, яка містить половину ґрунту та половину вермикуліту (або перліту). Листовий живець не потрібно закопувати: простого контакту з ґрунтом буде достатньо, щоб прискорити ріст.
 • Помістіть рослину в тепле світле місце, час від часу оприскуючи, щоб рослина була ледь вологою. Коріння та молоді рослини повинні почати з’являтися навколо краю аркуша, після чого ви можете почати доглядати за живцем, як за традиційною рослиною грошового дерева.

Посадка і пересадка грошового дерева

Вибираючи горщик для нефритової рослини, враховуйте розмір поточної рослини. Ці рослини мають невелику кореневу систему, і горщик, який набагато більший за кореневу кульку, не принесе користі. Насправді занадто глибокий або великий горщик створює ризик утримувати занадто багато вологи та заносити грибки в кореневу систему.


Як правило, горщик діаметром 10-15 см з дренажними отворами чудово підходить для нефритових рослин середнього розміру.

Великі рослини грошового дерева, висота яких становить більше 60 см, можуть стати важкими. Для більш високих і важких рослин переконайтеся, що горщик має важке дно, яке запобігає перекиданню рослини. Однак ви все одно повинні зробити все можливе, щоб не вибрати горщик, який є занадто великим у порівнянні з кореневою системою. Якщо ви можете, виберіть посудину з неглазурованої глини, яка дозволить зайвій волозі випаровуватися крізь її стінки та гарантувати, що ваша рослина не заболоче.

Як часто пересаджувати?

Зазвичай грошовое дерево слід пересаджувати:

 • кожні 2-3 роки маленькі та середні рослини 
 •  кожні 4-5 років великі рослини


Якщо ви помітили, що ваша рослина грошового дерева переростає свій контейнер, наприклад, якщо коріння вириваються з ґрунту, виконайте такі дії, щоб правильно пересадити її:

 • Перед пересадкою переконайтеся, що грунт сухий.
 • Обережно проведіть ножем для масла або іншим плоским інструментом по внутрішньому краю горщика, щоб розпушити ґрунт і видалити будь-яке коріння, яке прилипло до стінок горщика.
 • Вийміть рослину грошового дерева з горщика.
 • Очистіть від коренів старий ґрунт, при цьому видаліть всі гнилі або відмерлі коріння. Обробіть усі видимі порізи фунгіцидом.
 • Помістіть рослину в новий горщик і засипте його землею, розправляючи коріння під час пересадки.
 • Залиште рослину сухим приблизно на тиждень, а потім почніть злегка поливати, щоб зменшити ризик загнивання коренів.

Поширені шкідники

Як і багато інших кімнатних рослин і сукулентів, нефритові рослини повинні боротися з різними шкідниками.

Найпоширенішим шкідником є борошнистий червець, який може залишати білі плями на рослині, особливо там, де листя прикріплюється до стебла. Оскільки грошове дерево (і сукуленти загалом) особливо чутливі до інсектицидів і масел, ви повинні лікувати борошнистих червців протиранням: зніміть їх ватною кулькою або серветкою, змоченою спиртом.

Інші проблеми зі шкідниками можуть включати зараження павутинним кліщем або щитівкою, обидва з яких можна лікувати так само.

Поширені проблеми грошового дерева

Хоча рослини грошового дерева досить прості у догляді та не надто темпераментні, ви можете зіткнутися з кількома проблемами, які змусять вас задуматися, чому ваша рослина не процвітає так, як мала б.

Зморщене, поникле або мляве листя


Причина 1: недостатній полив

Оскільки нефритові рослини зберігають воду у своєму листі, зморшкуваті або зморщені листя є хорошим показником того, що ваша рослина не отримує достатньо води. Вони можуть супроводжуватися пониканням або загальним «в’яненням» усієї рослини, в результаті чого стебла залишаються млявими, які не підтримують листя рослини.

Як виправити?

 • Рясно полийте рослину, поки вода вільно не потече з дренажних отворів
 • Терпляче зачекайте, щоб знову полити, поки ґрунт не почне висихати

Не піддавайтеся спокусі поливати рослину кілька днів поспіль, намагаючись підбадьорити листя або стебла пониклої рослини.

Причина 2: різка зміна температури

Рослина грошового дерева зі звисаючими стеблами або зморщеним листям також може бути реакцією на значні зміни температури. Якщо протягом дня температура рослини сильно змінюється, вам, можливо, доведеться перемістити її в більш стабільне місце у вашому домі. Його не слід розміщувати під вентиляційним отвором або на шляху протягу від дверей чи вікна.

Як виправити?

 • Перемістіть рослину у місце, де не змінюється температура

Втрата листя


Причина 1: недостатньо світла

Якщо ваша нефритова рослина часто втрачає листя, це може бути ознакою того, що вона не отримує достатньо світла. Перемістіть рослину кудись, де вона отримує яскраве непряме світло принаймні на шість годин на день, і спостерігайте, чи проблема покращиться.

Причина 2: занадто жарко

Якщо більшість листя, що опадає, — це старе листя або опадання супроводжується довгоногим ростом, можливо, вашій рослині занадто тепло, і її потрібно розташувати десь із трохи прохолоднішою (але не холодною) температурою.

Всебічне пожовтіння


Один-два жовтих листків на грошовому дереві — це не кінець світу. Але якщо ви помітили, що ваша рослина пожовтіла, це ознака більш серйозної проблеми.

Як правило, повне пожовтіння рослини грошового дерева свідчить про надмірний полив.

Перевірте наявність інших ознак (наприклад, гниття коренів) і зменшіть частоту поливу.

Як врятувати грошове дерево?

Перший крок у порятунку нефритової рослини – виявити проблему (проблеми), яка впливає на здоров’я вашої рослини.

Найпоширенішими причинами відмирання рослини грошового дерева є:

 • проблеми з поливом
 • умови освітлення
 • зараження шкідниками

Від посухи

Ви дуже довго нехтували поливом рослини, залишаючи грунт ультрасухий? Почніть із сеансу глибокого поливу, додаючи воду, доки вона вільно не витече з дренажних отворів.

Остерігайтеся гідрофобного ґрунту, тобто ґрунту, який став настільки сухим і ущільненим, що не вбирає воду. Якщо вода сидить на поверхні ґрунту або здається, що вона просто стікає по краях горщика та виходить з дренажних отворів, можливо, потрібно злегка провітрити поверхню ґрунту виделкою. Якщо це не збільшить здатність ґрунту поглинати воду, вам потрібно буде пересадити у свіжий ґрунт.

Від перезволоження

Якщо ви дотримувалися регулярного режиму поливу, можливо, ви переполили свою рослину грошового дерева. Перевірте коріння на наявність гнилі. Для цього потрібно вийняти рослину з горщика і візуально оглянути кореневу систему. Коріння здорової рослини грошового дерева має бути білим, твердим і без запаху. Якщо коріння уражені гниллю, вони будуть м’якими, коричневими і з відчутним запахом.

Від кореневої гнилі

Щоб врятувати рослину грошового дерева від кореневої гнилі, вам доведеться обрізати заражені корені, обережно, щоб не видалити здорові корені, важливі для подальшого виживання рослини. Після того, як ви обріжете гнилі корені рослини, видаліть якомога більше залишків ґрунту з кореневої кульки, щоб запобігти будь-якому забрудненню. Пересадіть рослину в свіжий грунт.

Від неправильного освітлення

Якщо рослина грошового дерева гине від занадто великої або недостатньої кількості світла, перемістіть рослину на нове місце у вашому домі. Як було запропоновано раніше, виберіть місце, яке отримує щонайменше шість годин яскравого непрямого світла щодня, не піддаючи рослину різкому прямому світлу.

Від шкідників

Для нефритової рослини, яка була заражена шкідниками, такими як павутинний кліщ, щитівка або борошнистий червець, використовуйте ватний тампон, змочений у спирті, щоб усунути всіх видимих шкідників. Повторюйте, доки проблема не буде вирішена.


Поширені питання

Чи легко доглядати за рослинами грошового дерева?

Як правило, догляд за рослиною грошового дерева простий і простий. Однак деяким власникам рослин спочатку важко визначити правильний графік поливу.

Які рослини схожі на рослини грошового дерева?

Якщо вам подобається зовнішній вигляд нефритової рослини, ви можете спробувати свої сили у вирощуванні інших видів сукулентів, таких як красула перфората і борідник.

Скільки живуть рослини грошового дерева?

Однією з основних переваг рослини нефрит є довговічність рослини. При належному догляді рослини грошового дерева можуть жити від 50 до 70 років, а іноді навіть довше. Через це вони часто передаються з покоління в покоління.

Читайте також: